• Aktualności

     • DREWNIANY DOMEK
      • DREWNIANY DOMEK

      • W drewnianym domku nad jeziorem życie płynie spokojnie i harmonijnie. Mimo że deszcz czasem bębnił o dach, nie przeszkadzało to uczniom klasy 1B BS w ciszeniu się codziennymi aktywnościami w Łężeczkach.

       Piłka nożna na świeżym powietrzu to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z kolegami. Dla tych, którzy preferują indywidualne ćwiczenia, wewnętrzna siłownia to doskonała opcja. Spacery nad jeziorem to nie tylko przyjemność dla ciała, ale i dla ducha. Woda ma magiczną moc odprężania, a piękne krajobrazy zachęcają do refleksji i relaksu. Po intensywnym dniu pełnym aktywności, kąpiel w basenie to idealny sposób na schłodzenie i regenerację.

       Odpoczynek w drewnianym domku to także doskonała okazja do integracji. Wspólne posiłki, gry i zabawy sprzyjają zacieśnianiu więzi i tworzeniu niezapomnianych wspomnień. Czas spędzony w takim miejscu jest bezcenny, bo łączy w sobie aktywność, relaks i bliskość natury.

                                                                                                                 Małgorzata Kurek

     • FILMOWO, KONKURSOWO CZYLI DZIEŃ PATRONA W NASZYM LICEUM
      • FILMOWO, KONKURSOWO CZYLI DZIEŃ PATRONA W NASZYM LICEUM

      • Na drzwiach każdej sali zawisły dziś w naszej szkole tajemnicze cytaty dotyczące ludzkiego życia, wiary, Ojczyzny, moralności…

       Gdyby ktoś zastanawiał się, kto jest autorem tych licznych złotych myśli, spieszę z wyjaśnieniem. To bł. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, Patron Liceum Ogólnokształcącego w ZS w Opalenicy. Dziś właśnie (28 maja) przypada rocznica śmierci niezłomnego Kardynała a jednocześnie Święto Patrona naszego Liceum.

       Poza przypomnieniem niektórych aurea dicta Błogosławionego, przedstawiciele społeczności uczniowskiej LO wraz z Paniami Dyrektor oraz wychowawcą złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły.

       W samo południe natomiast wszyscy uczniowie LO mieli okazję przypomnieć sobie sylwetkę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, oglądając w salach film poświęcony Prymasowi Tysiąclecia i uzupełniając karty pracy. Po projekcji reportażu blisko 150 licealistów wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły. Najlepsze okazały się uczennice z klasy 1A (Amelia Szajek i Roksana Reczek – miejsce I oraz Martyna Stefańska i Michalina Wachowiak – miejsce II) i 1B (Kalina Kochniarczyk – miejsce III). Gratulujemy zwyciężczyniom, ale i wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie konkursowej!

       Dzień Patrona jest nie tylko doskonałą okazją do przypomnienia biografii kard. Wyszyńskiego czy skomplikowanej historii naszego narodu, ale stanowi przede wszystkim okazję do refleksji nad sobą, nad swoim człowieczeństwem.

        

        

       WYBÓR NIEKTÓRYCH MYŚLI PRYMASA TYSIĄCLECIA:

       Od siebie trzeba wymagać najwięcej.

       Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić.

       Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym.

       Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych.

       Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem."

       Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno.

       Drobne i nieznaczne dokonania mogą nas uczynić wielkimi, podczas gdy wielkie mogą nas upodlić, jeśli są źle wykonane.

       To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie.

       Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny!

       Należy w sobie dostrzec pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci.

       Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje "wielkość człowieka".

       Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie.

       Źle czyni człowiek, jeśli poprzestaje na zadowoleniu z siebie i łatwo przyjmuje pochwałę ludzką. Ale również źle czyni, jeśli boi się krytyki i nagany.

     • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
      • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

      • W dniach 24 i 27 maja 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym zorganizowany w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

       Konkurs miał na celu rozwój kompetencji obywatelskich naszych uczniów oraz przybliżenie wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego. Zmagania miały charakter dwuetapowy i przeprowadzone zostały w formie quizu online. Każda klasa mogła zgłosić jedną drużynę składającą się z dwóch osób. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego na różnych szczeblach, w tym zadania, które samorząd realizuje na rzecz mieszkańców. Uczniowie mieli okazję lepiej poznać funkcjonowanie lokalnych władz i samorządu terytorialnego, co jest przecież niezwykle ważne dla bycia świadomym obywatelem. Mamy nadzieję, że dzięki temu młodzież lepiej zrozumie, jak działają miejscowe instytucje i jakie mają obowiązki wobec społeczeństwa. Tego typu wiedza jest kluczowa dla każdego, kto chce aktywnie uczestniczyć w życiu swojej społeczności.

       Podczas pierwszego etapu, który odbył się 24 maja, uczniowie rywalizowali w eliminacjach, aby zakwalifikować się do finału; ten zaś miał miejsce 27 maja. Zwycięzcą została drużyna, która zdobyła najwyższą liczbę punktów.Na podium uplasowały się następujące drużyny:

       • I miejsce: klasa 3a (Martyna Piskorska, Konrad Kaniewski)
       • II miejsce:  klasa 2TL (Jakub Borowczak, Dagobert Romanowski)
       • III miejsce:  klasa 2a (Filip Guse, Julian Kaczmarek)

       W tym samym dniu, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, delegacja z samorządu uczniowskiego odwiedziła burmistrza, aby złożyć Mu życzenia i wyrazić wdzięczność za wsparcie naszej szkolnej społeczności. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom!

     • PROJEKT OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI SULEJÓW 2024
      • PROJEKT OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI SULEJÓW 2024

      • Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych 1B, 2B i 3B z opiekunami - Agatą Skrzypczak i Elżbietą Mortką - pojechali na szkolenie do Sulejowa. Ośrodek, w którym zakwaterowała się mundurówka, położony jest w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Pilicy i Luciąży, w pobliżu rozlewisk Zalewu Sulejowskiego - w Sulejowie w województwie łódzkim.

       Program ukierunkowany był na szkolenie wojskowe. Każdy dzień rozpoczynał się od ćwiczeń fizycznych - i to od wczesnych godzinporannych – po których kolejnym punktem była toaleta poranna, przygotowanie do śniadania i apel. Pierwszego dnia mundurówka poznała zasady obsługi broni długiej i ćwiczyła postawy strzeleckie.Odbyły się też zajęcia z zakresu zielonej taktyki (mowa niewerbalna – sygnały dowodzenia, procedury patrolowe, reakcja na kontakt, pokonywanie terenu, teren zamknięty, teren otwarty, przeszkody terenowe, patrol, postoje).

       Drugiego dnia uczniowie przeszli ćwiczenia, podczas których mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętnościz taktyki zielonej, czarnej i czerwonej. Mundurówka ćwiczyła podejście pod budynek, poruszanie się w budynkach, ciągach komunikacyjnych, zajmowanie pomieszczeń i czyszczenie, ewakuacje rannych w budynkach i procedurę MEDEVAC (ewakuacja medyczna - działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel medyczny do obiektów medycznych, np. szpitala polowego). Młodzież formowała patrole zakładała zasadzki, pokonywała przeszkody terenowe w formacjach, poruszała się po terenach leśnych, ćwiczyła bojowe metody zrywania kontaktów ogniowych. Podczas ćwiczeń uczniowie wykorzystywali system BLOS (szybkie, sprawne i bezpieczne posługiwanie się bronią).

       Ostatni dzień poświęcony był budowie schronień w sytuacji survivalowej. Jest to bardzo ważna umiejętność dla każdego ucznia klas służb mundurowych. Podczas szkolenia zostały omówione i przećwiczone zasady wyboru miejsca i rodzaju schronienia survivalowego oraz priorytety dotyczące balansu jego skuteczności do ilości energii, jaką trzeba włożyć w jego budowę. Uczniowie mieli możliwość pod okiem instruktorów przećwiczyć budowę różnorakich schronień survivalowych oraz metody zabezpieczania się przed ciężkimi warunkami.

       Młodzież jest zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń. Znacząco podniosła swoją wiedzę i umiejętności z czarnej, zielonej i czerwonej taktyki.

       Koordynator klas służb mundurowych
       Elżbieta Mortka

     • FASCYNUJĄCA LEKCJA BIOLOGII
      • FASCYNUJĄCA LEKCJA BIOLOGII

      • Fascynująca lekcja biologii klasy 1A o profilu prozdrowotnym z wykorzystaniem mikroskopu! 🔬 Dowiedzieliśmy się, jak przygotowywać preparaty, co pozwala nam zobaczyć niesamowite detale mikroświata. Obserwacja komórek pod mikroskopem to jak podróż w nieznane - fascynujące i pełne odkryć!

     • OPALENICKA MUNDURÓWKA UCZCIŁA KONSTYTUCJĘ 3 MAJA
      • OPALENICKA MUNDURÓWKA UCZCIŁA KONSTYTUCJĘ 3 MAJA

      • 3 maja 2024 roku w Opalenicy odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Oprawę wojskową, kolejny już raz, przygotowały klasy służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obchody odbyły na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny przy zbiegu ulic Farnej, 3 Maja i Opalińskich.

       Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Józefa. Po mszy uczestnicy wydarzenia udali się pod Ścianę Pamięci, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna. Młodzież wzięła tam udział w oficjalnym ceremoniale, a dowódca warty - Anastazja Kazimierowska - złożyła meldunek Panu Burmistrzowi i dokonała uroczystej zmiany warty.

       W asyście klas służb mundurowych opalenickiego liceum zgromadzone licznie delegacje (wśród nich także z opalenickiego Zespołu Szkół) złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Przy tej okazji warto wyróżnić dwie absolwentki, które mimo że 26 kwietnia ukończyły już szkołę, pojawiły się na uroczystościach i odbierały kwiaty i znicze. Były to uczennice klasy 4B LO: Roksana Kluczyńska i Wiktoria Stachowiak. Uroczystość uświetniły również poczty sztandarowe, m. in. ten reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy. W skład pocztu sztandarowego weszli uczniowie klas służb mundurowych. Całość uroczystości uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.

       Elżbieta Mortka

     • UZNANIE DLA UCZNIÓW OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI
      • UZNANIE DLA UCZNIÓW OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

      • W ostatni piątek kwietnia 2024 roku odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów liceum i technikum z Zespołu Szkół w Opalenicy. Wśród nich byli uczniowie klasy służb mundurowych - 4B LO.

       Przez 4 lata (niestety z pewnymi ograniczeniami związanymi z pandemią) uczniowie brali udział w zajęciach, wykładach, ćwiczeniach i obozach, na których zdobywali wiedzę i umiejętności w ramach programu klasy służb mundurowych, obejmującego cztery moduły: wojskowy, policyjny, pożarniczy oraz bezpieczeństwa publicznego. Zajęcia odbywały się we współpracy z: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, Wielkopolską Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu, Powiatową Komendą Policji w Nowym Tomyślu, Powiatową Strażą Pożarną w Nowym Tomyślu i Wojskowym Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu.

       Po 4 latach mundurówka odebrała certyfikaty i zaświadczenia od przedstawicieli służb mundurowych. Były to m.in. zaświadczenia uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu, certyfikaty zaświadczające realizację zajęć w ramach profilu klasy służb mundurowych objętej patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i dyplomy ukończenia klasy o profilu służb mundurowych w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy. Wśród zaproszonych gości pojawili się m. in.: podporucznik Marcin Gałkowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu, aspirant sztabowy Łukasz Parniewicz - Komendant Komisariatu Policji w Opalenicy i starszy kapitan Jakub Kłosowski - Komendant Powiatowy PSP w Nowym Tomyślu.

       Mundurówka z klasy 4B to uczniowie zdyscyplinowani, bardzo zaangażowani we wszystkie przedsięwzięcia, szczególnie te, które odbywały się w dni wolne, weekendy czy wakacje i za to należą się im szczególne podziękowania.

       Mundurówka w Opalenicy to szczególny profil, który nie tylko kształtuje charakter młodego człowieka, ale przygotowuje również do życia na wielu płaszczyznach, wyrabiając w uczniach takie cechy i wartości jak: szacunek do munduru i do drugiego człowieka, patriotyzm, umiejętność odpowiedniej reakcji w trudnych sytuacjach. Uczniowie mundurówki są również bardzo dobrze przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, co wielokrotnie udowadniali w różnych sytuacjach w codziennym życiu.

       Pytani o 4 lata spędzone w Liceum Ogólnokształcącym im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy w klasie służb mundurowych uczniowie klasy 4B LO twierdzą zgodnie, że to niezwykła przygoda, niesamowite przeżycia i doświadczenia, które zostaną na zawsze.

       Elżbieta Mortka
       Koordynator Klas Służb Mundurowych

      • MATURA 2024

      • Niech matura będzie nie tylko testem wiedzy, ale również wyrazem Waszej determinacji i zaangażowania. Wszystkim zdającym życzymy spokoju, skupienia i przede wszystkim sukcesu!

       Niech każda odpowiedź na arkuszu będzie krokiem w stronę Waszych marzeń i celów.

       Trzymamy kciuki za Was wszystkich! Powodzenia!

     • POLAKO, NEMA PROBLEMA
      • POLAKO, NEMA PROBLEMA

      • Majówka to idealny czas na odkrywanie uroków Bałkanów, a w szczególności takich miejsc jak Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra oraz Chorwacja. W dniach 27.04 do 3.05.2024 młodzież z Zespołu Szkół w Opalenicy wraz z opiekunami - panią Anną Andrzejczak, Małgorzatą Kurek, Magdaleną Nawrotek oraz panem Mariuszem Stachowskim - uczestniczyła w wycieczce po Półwyspie Bałkańskim.

       Sarajewo, stolica Bośni i Hercegowiny, zachwyciła swoim wielokulturowym dziedzictwem i historią, która jest obecna na każdym kroku. Spacerując po malowniczych uliczkach, młodzież poczuła ducha przeszłości (miejsce zamordowania arcyksięcia Franciszka Ferdynanda wraz z żoną) oraz poznała bogatą kulturę regionu związaną z wszechobecnym przenikaniem się wpływów trzech wielkich religii (katolickiej, prawosławnej i muzułmańskiej). Wśród licznych perełek Bośni i Hercegowinie szczególną uwagę młodzieży przykuł kamienny Stary Most rozpościerający się nad rzeką Neretwą w miejscowości Mostar oraz osmańska architektura miasta.

       Czarnogóra, z jej oszałamiającymi krajobrazami i malowniczymi miasteczkami takimi jak Kotor, Budwa, Bar czu Ulcinj, była kolejnym przystankiem, na którym młodzież zapoznała się z realiami życia i mentalnością ludzi południa oraz ich mottem: „Polako, nema problema” („powoli, nie ma problemu”).

       Kotor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaoferował wszystkim wspaniałe widoki i zabytki, które przeniosły zwiedzających do czasów, gdy miastem i zatoką rządzili wenecjanie. Budwa i Ulcinj, zaprezentowały swoją piękną architekturę starych miast oraz namiastkę swojego żywiołowego życia i pięknych plaż, oraz Bar, z bogatą historią, imponującą starówką i piękną nadmorską promenadą przyjęły młodych podróżników w bardzo wysokimi temperaturami sięgającymi 30ᵒC.

       Chorwacja, z perłą Adriatyku, Dubrownikiem na czele, stała się nieodłącznym punktem na mapie majówkowej podróży. Miasto, otoczone imponującymi murami obronnymi, zaoferowało zwiedzającym nie tylko zapierające dech w piersiach widoki (z potężnych murów okalających stare miasto), ale także niezliczone możliwości poznawania lokalnej kultury i historii (rejs statkiem po Zatoce Adriatyckiej).

       Majówka na Bałkanach była doskonałą okazją połączenia aktywnego odpoczynku na łonie natury z poznawaniem fascynujących kultur i historii regionu Bałkanów.

       Mariusz Stachowski