• Aktualności

     • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ
      • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ

      • W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielkami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - asp. szt. Anną Urbaniak oraz asp. Joanną Jerzewską.

       Ideą przewodnią prelekcji było przybliżenie młodzieży informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich za popełniane czyny oraz omówienie procedur, jakie obowiązują w przypadku niewłaściwych zachowań uczniów. Zaprezentowano młodzieży informacje na temat przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności nieletnich, przejawów demoralizacji oraz środkach wychowawczych i poprawczych stosowanych przez sądy

       Na spotkaniu rozmawiano (opierając się na przykładach z życia) o najczęściej popełnianych przez młodych ludzi przestępstwach z kodeksu karnego takich jak: kradzieże czy cyberprzemoc. Poruszony został temat „hejtu” w Internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni.

     • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ
      • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ

      • Oliwier Siuda, uczeń klasy maturalnej - 4 B LO w Opalenicy grający w drużynie Red Dragons Pniewy, udzielił wywiadu do Gazetki Meczowej 10 kolejki FOGO Futsal Ekstraklasa. 

       Przypomnijmy, że w lutym Oliwier wraz z zespołem Red Dragons Pniewy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w futsalu do lat 19 

       Oliwier życzymy powrotu na zwycięską ścieżkę.

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI
      • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

      • 11 listopada 2023 roku w Opalenicy miały miejsce uroczystości związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody odbyły się, jak zawsze, na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny przy zbiegu ulic Farnej, 3 Maja i Opalińskich.

       Jak co roku, od czternastu już lat, w Narodowym Święcie Niepodległości uczestniczyły klasy służb mundurowych: 1B, 2B, 3B i 4B z Liceum Ogólnokształcącegow Opalenicy.

       Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Mateusza. Wychodzących z kościoła witał szpaler stworzony przez uczniów mundurówki. Następnie młodzież wzięła udział w oficjalnym ceremoniale. Po mszy uczestnicy wydarzeń udali się pod Ścianę Pamięci, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

       W asyście klas służb mundurowych opalenickiego liceum, zgromadzone licznie delegacje (wśród nich także z opalenickiego Zespołu Szkół), złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Hołd poległym w obronie Ojczyzny składały również poczty sztandarowe, m. in. ten reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy. W skład pocztu sztandarowego weszli uczniowie klas służb mundurowych w składzie: Wiktoria Stachowiak, Anna Turek i Antoni Majewicz, którzy od roku pełnią tę zaszczytną funkcję. Całość uroczystości uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.

       Elżbieta Mortka

     • 11 Listopada
      • 11 Listopada

      • W dniu 10.11.2023 r. Uczniowie klasy 3B LO uczcili Święto Niepodległości, prezentując społeczności szkolnej, przygotowane pod kierownictwem wychowawcy p. Grażyny Wagner montaż słowno-muzyczny, upamiętniający to ważne historyczne wydarzenie.

     • KREDKOBRANIE
      • KREDKOBRANIE

      • W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której celem jest wsparcie dzieci z terenów dawnej Rzeczypospolitej. Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i społeczny. Jest wyrazem pamięci dla rodaków, którzy pozostali poza granicami Polski.

       Wszystkie zebrane podczas akcji w Zespole Szkół przybory szkolne i materiały plastyczne zostały wysłane do Fundacji Ignatianum a następnie trafiły do naszych najmłodszych rodaków na Ukrainie i Litwie.

       Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

     • PODWÓJNE PODIUM W UNIHOKEJU
      • PODWÓJNE PODIUM W UNIHOKEJU

      • W rozgrywanych pod koniec października Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Unihokeju Dziewcząt nasze uczennice w składzie: Julia Trocholepsza, Anastazja Kaźmierowska, Zuzanna Sobańska, Emilia Breś, Gabriela Kaczmarek, Karolina Kluczyńska, Wiktoria Juskowiak, Amelia Szewczak i Dagmara Galas - odniosły wielki sukces, zdobywając 3. miejsce w turnieju.

       Dziewczęta rozegrały bardzo emocjonujące spotkania, wygrywając 1:0 z reprezentantkami Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, remisując z rywalkami z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu i przegrywając niestety mecz przeciwko Zespołowi Szkół w Zbąszyniu bilansem 0:5.

       Warto docenić to, że mimo porażki w trzecim meczu, nasze dziewczęta zakończyły turniej z wysoko podniesionymi głowami i uśmiechami na twarzach. Zdobycie 3. miejsca w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego to wyjątkowe osiągnięcie, którego serdecznie im gratulujemy!

       Następnego dnia rywalizowali chłopcy (Bartosz Duda, Jakub Jaroch, Jakub Musiał, Aleksander Silski, Stanisław Nowak, Mateusz Kuczyk, Kajetan Cichy, Adam Pasiciel, Miłosz Juskowiak); oni również zdobyli trzecie miejsce, co jest godnym odnotowania osiągnięciem. Zespół chłopców także wykazał się determinacją i wysokimi umiejętnościami podczas tego wymagającego turnieju.

       Pierwszy mecz chłopcy rozegrali z drużyną Zespołu Szkół w Zbąszyniu, pokonując rywali 2:0. Niestety w drugim meczu z Zespołem Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, mimo zaciętej walki, przegrali 0:1 i chyba tylko brakowi szczęścia można przypisać to, że nie udało im się zdobyć choćby punktu.

       Trzeci mecz okazał się zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem dla naszej reprezentacji - po przeciwnej stronie boiska stanęli rywale z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu. Nasza drużyna przegrała to spotkanie 0:4.

       Trzecie miejsce w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego to zasługa zaangażowania i poświęcenia całego zespołu; chłopcy udowodnili, że są w stanie rywalizować na wysokim poziomie i radzić sobie z trudnościami w drodze do sukcesu.

       Gratulujemy obu drużynom z Zespołu Szkół w Opalenicy ich trzeciego miejsca w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. To wielkie osiągnięcie, które z pewnością będzie stanowić źródło inspiracji dla młodych sportowców w przyszłości.

     • OPALENICKIE ZADUSZKI W ASYŚCIE KLAS SŁUŻB MUNDUROWYCH
      • OPALENICKIE ZADUSZKI W ASYŚCIE KLAS SŁUŻB MUNDUROWYCH

      • W czwartek, 2 listopada, na cmentarzu parafialnym odbyły się Opalenickie Zaduszki pod hasłem: „Poprzez pamięć trwa historia…”. Tradycyjnie już w asyście klas służb mundurowych przypomniano zasłużonych naszej gminy.

       W tym roku przypomniano losy Kazimierza i Ludwika Baranieckich -niekwestionowanych bohaterów wojennych, odznaczonych Orderem Virtuti Militari V klasy. Obaj również byli opaleniczanami z krwi i kości, którym jednak historia nie pozwoliła na spoczynek na opalenickim cmentarzu.

       Zasłużonym naszej gminy był również Walenty Eder, nauczyciel w szkole w Urbanowie i uczestnik powstania wielkopolskiego.

       Na zakończenie uroczystości opaleniczanie przeszli na Skwer Obrońców Wiary i Ojczyzny, gdzie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

       Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Biblioteka, a odbyło się ono pod patronatem Burmistrza Opalenicy i Proboszcza parafii św. Mateusza.

       Elżbieta Mortka

     • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!
      • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!

      • W dniach 23 - 27 października przedstawiciele społeczności Zespołu Szkół w Opalenicy wzięli udział w akcji medialno – edukacyjnej zorganizowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia przypominającej o Polakach zamordowanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r.

       Celem wydarzenia było upamiętnienie bohaterstwa rodaków zamordowanych w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 roku i w kolejnych latach w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku.

       Kultywując pamięć o poległych bohaterach, uczniowie klasy 4TL Technikum Logistycznego, 1B Szkoły Branżowej oraz 4A Liceum Ogólnokształcącego zapalili symboliczne „Znicze Pamięci” m. in. przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Opalenicy oraz Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej w Buku.

       Cześć Ich Pamięci!!!

       Akcja zakończyła się projekcją fragmentów filmu pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” – opowieści o wojennych losach księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego, który w obliczu wojny musiał dokonywać trudnych wyborów.

     • SZKOŁA PAMIĘTA
      • SZKOŁA PAMIĘTA

      • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Zaduszek.

       W tym roku również Zespół Szkół w Opalenicy uczestniczy w akcji „Szkoła pamięta”, w ramach której uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzają miejscowy cmentarz.

       Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

       #SzkołaPamięta!

     • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
      • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W czwartek – 26 października 2023 r. - 11 uczniów z klas 2, 3 i 4 technikum logistycznego wzięło udział w Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez MWSL we Wrocławiu. Był to pierwszy, szkolny etap olimpiady, który odbył się w formie stacjonarnej w szkole. Przyszli logistycy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte do tej pory na logistycznych przedmiotach zawodowych, mierząc się z pytaniami dotyczącymi obsługi magazynów oraz organizacji transportu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie I etapu i mamy nadzieję, że weźmiemy także udział w II etapie – etapie okręgowym, który odbędzie się w grudniu.

       M. Rabiega

        

     • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI
      • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI

      • Dnia 24. 10. 2023 r. klasa 1. technikum logistycznego, wraz z wychowawcą i opiekunem, wybrała się do Dopiewa do firmy Mondi Poznań sp. z o.o na wycieczkę przedmiotową z zakresu logistyki. Celem wyjazdu było zwiedzanie firmy produkującej opakowania, zapoznanie się z technologiami wykorzystywanymi w magazynie oraz poznanie procesu produkcyjnego „od podszewki”.

       Na wstępie naszej wizyty w przedsiębiorstwie uczniowie wzięli udział w interesującej prezentacji, podczas której zapoznali  się z informacjami na temat firmy. Po przeszkoleniu z zakresu BHP, aby bez przeszkód i w bezpieczny sposób zwiedzać teren zakładu, wszyscy otrzymali odpowiednie stroje. Proces produkcyjny – ilość maszyn, technologii i ich obsługa, stosowane systemy informatyczne - okazały się dla wielu uczniów ogromnym zaskoczeniem. Na zakończenie naszej wycieczki każdy otrzymał kilka drobiazgów, które są produkowane w firmie Mondi Poznań sp. z o.o. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie oraz wiedzę zdobytą podczas wyjazdu przedmiotowego, wróciliśmy do Opalenicy.

     • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
      • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W piątek – 20 października 2023 r. - 12 uczniów z klas 2, 3 i 4 technikum logistycznego wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez WSL w Poznaniu. Był to pierwszy, szkolny etap olimpiady, który odbył się online w szkolnej pracowni informatycznej. Przyszli logistycy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte do tej pory na logistycznych przedmiotach zawodowych, mierząc się z pytaniami dotyczącymi obsługi magazynów oraz organizacji transportu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie I etapu i mamy nadzieję, że weźmiemy także udział w zawodach II stopnia.

       M. Rabiega
       Koordynator OOL

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

      • W piątek, 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy złożyli życzenia Dyrekcji, swoim nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

       Życzyli niekończącej się cierpliwości, mnóstwa uśmiechów, poczucia spełnienia i samych sukcesów. Dziękowali za trud włożony w kształcenie i wychowanie oraz za to, że każdego dnia uczyć się mogą od Nich czegoś nowego.

       Obchody tego święta nadzorował nasz Samorząd Uczniowski, który aktywnie brał udział w zaplanowanych na ten dzień przedsięwzięciach.

       Przeprowadzono i nagrano wywiady z Panią Dyrektor i wieloma nauczycielami (czego efekty można obejrzeć na szkolnym FB), rozdano kwiaty, życzenia i drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły, a Rada Rodziców ufundowała przepyszne torty.

     • MULTISENSORY -CZNE DOZNANIA Z VAN GOGHIEM
      • MULTISENSORY -CZNE DOZNANIA Z VAN GOGHIEM

      • „Sztuka jest mocą trwałą!” – powiedział Prymas Stefan Wyszyński, który choć często podkreślał, że znawcą sztuki nie jest, to jednak z jego pism czy homilii wyłania się obraz „wielkiego admiratora wszelkich przejawów kultury”. 

       Kierując się więc postawą wielkiego Patrona naszego liceum, 10 października 2023 roku uczniowie klas: 4A LO, 4TL oraz 5TIL wzięli udział w innowacyjnej formie doświadczania sztuki - Van Gogh Multi-Sensory Exhibition. W niezwykły świat wyobraźni Vincenta van Gogha młodzież wybrała się wraz z opiekunami panią Anną Czerwiec, panią Justyną Mańką i panem Mariuszem Stachowskim.

       Dzięki przemyślanemu sposobowi przedstawienia historii życia Vincenta van Gogha oraz wykorzystaniu nowoczesnej technologii 360o uczestnicy wystawy zostali przeniesieni w opowieść o losach i twórczości malarza. Doznania wizualne zostały wzbogacone nastrojową muzyką, co pozwoliło na nowoczesne i multisensoryczne obcowanie ze sztuką.

       Mariusz Stachowski

     • OPALENICCY MATURZYŚCI NA SALONIE PERSPEKTYW
      • OPALENICCY MATURZYŚCI NA SALONIE PERSPEKTYW

      • W środę, 27 września, liczna grupa uczniów klas czwartych liceum i piątej technikum udała się wraz z opiekunami do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, w którym odbywał się Poznański Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Swoją ofertę studiów przedstawiły maturzystom uczelnie z regionu i całego kraju. Była to dla młodzieży okazja do zapoznania się z zasadami rekrutacji, planowanymi nowymi kierunkami i warunkami studiowania.

       Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu przygotowała dla gości Salonu prezentację na temat zasad egzaminu maturalnego w roku 2024. Były także spotkania z ekspertami, którzy omawiali egzamin maturalny z poszczególnych przedmiotów.

       Podczas Salonu każdy zarejestrowany uczestnik mógł też odebrać topową publikację Perspektyw, czyli „Informator dla Maturzystów 2024”.