• Aktualności

      • II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • Bardzo dobra wiadomość dotarła do nas z WSL w Poznaniu - mianowicie: do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez WSL w Poznaniu zakwalifikowali się uczniowie z naszej szkoły, a są nimi: Jakub Wężowski, Szymon Makowski - uczniowie klasy 4TL oraz Malwina Nowicka, Weronika Górczak i Zuzanna Cichacka - uczennice kl. 3TL.Przyszłym logistykom serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki, aby również kolejny etap olimpiady, który odbędzie się już 8 grudnia, okazał się dla nich także zwycięski!

     • WARSZTATY „PALETA, CZYLI JAK FORMUJEMY JEDNOSTKI PALETOWE”
      • WARSZTATY „PALETA, CZYLI JAK FORMUJEMY JEDNOSTKI PALETOWE”

      • W poniedziałek, 27 listopada 2023 r., uczniowie technikum logistycznego wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez studentów z zaprzyjaźnionego Koła Naukowego LOGISTYKA z Politechniki Poznańskiej.

       Tematem prowadzonego warsztatu była „Paleta - jak formujemy jednostki paletowe”. Prowadzący zajęcia przedstawili słuchaczom krótki zarys historyczny dotyczący palety, jej charakterystykę oraz znaczenie we współczesnym łańcuchu dostaw. W części ćwiczeniowej zajęć młodzież, pod czujnym okiem prowadzących, dokonywała skomplikowanych obliczeń matematycznych i formowała paletową jednostkę ładunkową.

       Prowadzącym serdecznie dziękujemy za przybycie oraz czas poświęcony dla młodszych adeptów branży logistycznej.

     • “I TY ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM”
      • “I TY ZOSTAŃ ŚW. MIKOŁAJEM”

      • W tym przedświątecznym okresie ZS brał udział w zbiórce na rzecz akcji „I Ty zostań św. Mikołajem” organizowanej przez Fundację Dzień po Dniu – Pomagamy.

       Akcja miała na celu zakup 5000 prezentów dla żołnierzy i dzieci z Ukrainy.

       Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, odwiedzając wszystkie klasy i nauczycieli. Zainteresowanie było duże - puszka szybko się zapełniła.

       Chcieliśmy Wam gorąco podziękować za zaangażowanie. Macie wielkie serca!!!

       Pamiętajcie, że razem możemy więcej!

       Małgorzata Szukała

     • SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WOJSKOWEGO CENTRUM REKRUTACJI W NOWYM TOMYŚLU
      • SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI WOJSKOWEGO CENTRUM REKRUTACJI W NOWYM TOMYŚLU

      • W środę, 22 listopada odbyło się spotkanie młodzieży klas maturalnych z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu. Żołnierze zaprezentowali uczniom różnorodne możliwości służby wojskowej, omawiając ścieżki kariery, oferowane szkolenia, perspektywy rozwoju oraz korzyści związane z różnymi drogami zawodowymi w siłach zbrojnych.

     • POŁOWINKI 2023
      • POŁOWINKI 2023

      • Tegoroczne połowinki  odbyły się w "Klimkowej Osadzie" w Cichej Górze. Uczestnikami zabawy byli głównie uczniowie klas 3A LO i 3B LO  oraz osoby im towarzyszące.  Organizacją imprezy zajęła się uczennica klasy 3B LO, Anastazja Kaźmierowska, pomagała jej też Karolina Kluczyńska.

       Tego wieczoru młodzież prezentowała się niezwykle elegancko. Przykuwały wzrok oszałamiające kreacje dziewcząt oraz  gustowne stroje chłopców.

       Nasi uczniowie bawili się wyśmienicie do późnych godzin nocnych. Oto krótka fotorelacja.

        A.G.L.

     • „IRENA” – OPOWIEŚĆ O WALCE DOBRA ZE ZŁEM
      • „IRENA” – OPOWIEŚĆ O WALCE DOBRA ZE ZŁEM

      • Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek - nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.

       Irena Sendlerowa

        

       „IRENA” – OPOWIEŚĆ O WALCE DOBRA ZE ZŁEM

        

       - Podoba Wam się? – zapytałem uczniów w foyer Teatru Muzycznego w Poznaniu w czasie antraktu.

       - Szczerze…? – zapytała jedna z uczennic. W trakcie krótkiej pauzy, oczekiwaniu na to, co powie dalej, przyznaję, przemknęły mi przez głowę różne myśli... Na szczęście zaraz dodała – Bardzo mi się podoba!!!

       Takich opinii wysłuchałem więcej, bo dramat muzyczny „Irena” - w którym uczestniczyła 23 listopada 2023 r. młodzież klas humanistycznych (1A, 2A, 3A) oraz zainteresowani uczniowie innych klas liceum ogólnokształcącego (1B, 1D, 2B, 2D, 4B) i technikum (1TL1, 2TI, 3TI) Zespołu Szkół w Opalenicy (niemal 80 uczniów!) wraz ze swymi wychowawcami i nauczycielami (Iwona Klockiewicz, Justyna Michalska, Sabina Śmierzchalska, Piotr Marchewka) – mógł rzeczywiście zachwycać!

       „Irena” to opowieść o bohaterstwie Ireny Sendlerowej, heroicznej postawie innych Polaków, tragicznej sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej. To historia o tym, kim jest człowiek, na czym polega dobro i co dzieje się z człowiekiem i światem, gdy ulega złu. A wszystko opowiedziane musicalowym językiem piosenek, dźwięków, tańca, choreografii, oryginalnych strojów i scenografii (także multimedialnej).

       Dramat muzyczny „Irena” dostarcza chyba wszystkim widzom (i tym młodszym, i nieco starszym), nie tylko wrażeń estetycznych, ale też porusza sumienia, pobudza wyobraźnię, skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata i nas samych.

        

       Piotr Marchewka

        

       Więcej na temat „Ireny” na stronie: https://teatr-muzyczny.pl/spektakle/irena/270

     • WIECZÓR Z POEZJĄ RELIGIJNĄ
      • WIECZÓR Z POEZJĄ RELIGIJNĄ

      • 22 listopada 2023 o godzinie 17.30 w ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej w holu naszej szkoły odbył się wieczór z poezją religijną otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Dagmara Galas, Kacper Lemański, Julia Napierała, Klaudia Suchorska, Martyna Piskorska, Marta Grzegorz, Michał Kaczmarek i Mateusz Mądry przy wsparciu nauczycielek: Magdaleny Nawrotek i Danuty Szaroszyk-Socha przygotowali montaż słowno-muzyczny, którego tematem przewodnim była nadzieja. Wiersze m. in. Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Jana Twardowskiego przeplatały się z Biblią, rozmyślaniami Thomasa a Kempis i filozofią Seneki. Symboliczną inspirację dla całości przedstawienia dał wiersz Emily Dickinson:

       Nadzieja jest tym upierzonym
       Stworzeniem na gałązce
       Duszy - co śpiewa melodie
       Bez słów i nie milknące -

       W świście Wichru brzmi uszom najsłodziej -
       I srogich by trzeba Nawałnic -
       Aby spłoszyć ptaka maleńkiego,
       Co tak wielu zdołał ogrzać i nakarmić – (…)

     • 2. MIEJSCE NIKODEMA NOWICKIEGO Z KLASY SŁUŻB MUNDUROWYCH W MISTRZOSTWACH POLSKI W JIU-JITSU
      • 2. MIEJSCE NIKODEMA NOWICKIEGO Z KLASY SŁUŻB MUNDUROWYCH W MISTRZOSTWACH POLSKI W JIU-JITSU

      • Uczeń klasy służb mundurowych – 1B Liceum Ogólnokształcącego im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy - od kilkunastu lat trenuje brazylijskie jiu-jitsu, w którym odnosi coraz większe sukcesy. W listopadzie 2023 roku na Mistrzostwach Polski w Jiu-Jitsu w Warszawie zdobył wysokie 2. miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!

       Dyscyplina ta na naszym terenie jest popularna w odniesieniu do sztuk walki, ale większość rówieśników naszego srebrnego medalisty wybiera raczej piłkę lub kosza. Mimo że, jak każdy chłopak, Nikodem chciał zostać piłkarzem i jest wiernym kibicem FC Barcelony, zrozumiał, że brazylijskie jiu-jitsu daje o wiele więcej satysfakcji. Jak sam mówi - „to, co mam, zawdzięczam tylko sobie; to kształtuje mój charakter, w tym sporcie odnalazłem swoją pasję.”

       Pierwsze kroki na macie Nikodem stawiał w wieku trzech lat. Rok później oficjalnie zaczął treningi. Obecnie 14-latek trenuje w klubie Gold Crew w Grodzisku Wielkopolskim pod okiem trenera Patryka Gałkowskiego. Jednak przygodę z tą dyscypliną zaczynał w klubie Zenith Głuponie pod okiem Joanny Adamczak.

       Nikodem trenuje cztery, a nawet pięć razy w tygodniu. Same treningi są różnorodne, w zależności od dnia – np. ogólnorozwojowe, ale też polegające na doskonaleniu techniki, ćwiczeniu elementów zapasów czy rozwoju siłowego. Jego zaangażowanie, dyscyplina i systematyczność sprawiły, że nie jest to jedyny sukces Nikodema. Przy tej okazji warto wspomnieć, że we wrześniu tego roku zdobył 2. miejsce w Grapplingu (dyscyplina sportu wywodząca się z jiu-jitsu) podczas Mistrzostw Polski w Opolu. Nikodemie! Jeszcze raz gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!!!

       Elżbieta Mortka

     • ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU
      • ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

      • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. W dniu 21 listopada 2023 roku uczniowie liceum, technikum i szkoły branżowej ZS w Opalenicy uczestniczyli  zajęciach edukacyjnych na temat: „Szkodliwość palenia papierosów elektronicznych i tradycyjnych”. Szkolenie dla młodzieży poprowadziła pani Karolina Józefiak, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Nowym Tomyślu.

       Podczas spotkania młodzież uzyskała informacje o szkodliwości palenia papierosów i e- papierosów, a także miała możliwość zapoznania się z urządzeniem Smokerlyzer, które służy do monitorowania zawartości tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu.

      • INFORMACJA O TELEFONACH ZAUFANIA ORAZ INFOLINII WSPARCIA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ DOROSŁYCH

      • Informacja o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

       W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

       Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

     • PROJEKT SZKOŁA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH - BEZPŁATNE KONSULTACJE
      • PROJEKT SZKOŁA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH - BEZPŁATNE KONSULTACJE

      • W ramach projektu UNICEF (ASA), w którym udział bierze nasza szkoła, oferujemy dostęp do bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów, takich jak: psychiatrzy, psychoterapeuci, psycholodzy kliniczni, pedagodzy specjalni oraz asystenci kulturowi. Konsultacje będą prowadzone do 9 grudnia bieżącego roku. Pula dostępnych konsultacji jest ograniczona, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

       Konsultacje są dostępne dla rodziców ,pełnoletnich uczniów oraz pedagogicznych pracowników szkoły. Podczas konsultacji można porozmawiać z specjalistą na temat niepokojących zachowań uczniów/dzieci, problemów zawodowych, relacji z dziećmi, trudnych emocji i podobnych kwestii.

       Warto zaznaczyć, że konsultacje są anonimowe, a do ich zapisania niezbędny jest specjalny kod, który może wygenerować nauczyciel specjalista- pedagog Romana Albrecht, psycholog Daria Jankowska (DDU), po zalogowaniu się do aplikacji projektowej. Kody można wykorzystać na stronie zapisów na konsultacje: https://asa.ibe.edu.pl/portal/konsultacje. Szkolni specjaliści będą przekazywać kody zainteresowanym rodzicom,  nauczycielom lub pełnoletnim uczniom, którzy chcieliby skorzystać z konsultacji, poprzez dziennik elektroniczny - Librus.

       Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości!

     • RADOŚĆ Z POMAGANIA
      • RADOŚĆ Z POMAGANIA

      • Kochani !!!

       Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, święta bardzo rodzinne i bardzo ciepłe. Przy tej okazji warto pomyśleć nie tylko o sobie, ale również o innych. Dwa lata temu wystartowaliśmy ze zbiórką charytatywną, która miała być alternatywą dla obdarowywania się prezentami świątecznymi podczas wigilii klasowych. Zebraliśmy wówczas magiczną sumę 5005,50 zł. Magia nie opuściła nas też w zeszłym roku, ponieważ udało się uzbierać niewiarygodną sumę 9003,10 zł .W tym roku chcemy po raz trzeci powtórzyć tę akcję, szczególnie, że czasy są bardzo ciężkie, a potrzebujących jest coraz więcej.

       Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński -  Patron naszej szkoły - w 1967 roku w liście pasterskim do wiernych pisał: „Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym (…). Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.” Myślę, że te słowa, choć wypowiedziane dawno temu, są ciągle aktualne. Czasy są trudne i czasem nie myślimy o tym, że gdzieś niedaleko jakieś dziecko zmaga się z ciężką chorobą, walczy o życie, jego rodzice martwią się, jak zapłacić za drogie leki czy operację.

       Nierzadko, mimo że mamy XXI wiek, brak wrażliwości ludzkiej dotyka też zwierzęta; bywa, że traktowane są one jak rzecz, którą znudzony właściciel może wyrzucić lub zagłodzić. Jest mnóstwo zwierząt skrzywdzonych przez ludzi, zatem inni ludzie mogą tą krzywdę naprawić.

       Jeśli chcesz pomóc, zrezygnuj z prezentu klasowego, a przeznaczone na ten cel pieniądze przekaż dla potrzebujących. Może lepszym prezentem dla każdego z nas będzie radość z faktu, że komuś pomogliśmy? Może masz wielkie serce, duże możliwości i chcesz kupić prezent i wesprzeć zbiórkę.

       Pieniądze można przekazać do 19.12.2023 r. do p. Elżbiety Mortki lub do p. Małgorzaty Szukały. Zebraną sumę przeznaczymy dla Łukasza, który ma agresywnego guza mózgu. 19 listopada Łukasz obchodzi swoje jedenaste urodziny. Ze łzami w oczach oznajmił, że nie chce prezentu, chce być tylko zdrowy...Myślę, że Łukasza podniósłby na duchu fakt, że młodzież, zamiast prezentu klasowego, wspiera Jego leczenie…

       Część uzyskanego dochodu oddamy także na potrzeby wybranego schroniska dla zwierząt. Po zakończonej zbiórce ogłosimy oczywiście jej wyniki.

       Zachęcamy do otwarcia serc i liczymy na Was !!!

       Małgorzata Szukała
       Elżbieta Mortka

     • ŚWIĘTO OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI
      • ŚWIĘTO OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

      • Kolejny rocznik mundurówki uroczyście rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy. Tym razem inauguracja odbyła się w środę, 15 listopada 2023 roku w auli Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy przy ulicy Młyńskiej 61.

       Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Mateusz Skrobała, który reprezentował Burmistrza Opalenicy pana Tomasza Szulca, podporucznik Tomasz Weiss reprezentujący Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu  - starszy kapitan Jakub Kłosowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu – komisarz Adam Banasiak, Wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Nowym Tomyślu - druh Jeremiasz Cichy, Chorąży Dawid Piechocki z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny. Uroczystość uświetnili również Rodzice i najbliżsi pierwszoklasistów.

       Pani dyrektor Irena Nawrocka w swoim przemówieniu skierowała podziękowania do zaproszonych gości, instruktorów, wychowawców, koordynatorów, rodziców i osób, które prze lata wspierają opalenicką mundurówkę. Podkreśliła, że jednym z głównych zadań programu klas służb mundurowych jest przygotowywanie absolwentów do studiów i pracy w służbach mundurowych i cywilnych. I nie są to tylko puste słowa. Mamy - jak podkreślała Pani Dyrektor - absolwentów w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie czy w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, w szeregach policji, wojska i straży. Przy tej okazji warto wspomnieć, że nasz tegoroczny absolwent mundurówki - zeszłoroczny dowódca klas służb mundurowych - Łukasz Szulc - został studentem prestiżowej uczelni wojskowej -  Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.Gratulujemy !!!

       Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – pan Mateusz Skrobała,w imieniu Burmistrza Opalenicy pana Tomasza Szulca, kolejny już raz podziękował klasom służ mundurowych za ich ogromną aktywność w środowisku lokalnym, za uświetnianie uroczystości patriotycznych czy zabezpieczanie imprez sportowych i kościelnych. Wspominał ostatnie Zaduszki i uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości z aktywnym udziałem opalenickiej mundurówki. Zapewnił też uczniów o swojej sympatii i podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju klas służb mundurowych.

       Po przemówieniach pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, po którym na ręce młodszych kolegów przekazany został sztandar.W tym roku uczniowie klasy 4B w składzie: Wiktoria Stachowiak, Anna Turek i Antoni Majewicz powierzyli sztandar uczniom klasy 3B. Uczniom klasy 4B serdecznie dziękujemy za godne i bardzo sumienne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym. Kolejnym punktem inauguracji było wręczenie regulaminu obowiązującego w klasie służb mundurowych.

       Po części oficjalnej Wiktoria Kaczmarek z klasy 1B odśpiewała pieśń; całość zaś podsumował film z ostatniego szkolenia mundurówek w Łężeczkach. Trzeba przyznać, że zarówno pieśń, jak i pokaz filmowy zrobiły ogromne wrażenie na publiczności zgromadzonej na uroczystości.

       Inauguracja dla uczniów klas służb mundurowych i ich wychowawców jest radosnym świętem, w którym spotykają się wszyscy uczniowie opalenickiej mundurówki. Tak było i w tym roku. Jest to uroczystość, w której uczniowie mogą zaprezentować się przed gośćmi, nauczycielami, ale również przed swoimi najbliższymi.

       Elżbieta Mortka
       Koordynator  Klas Służb Mundurowych

     • KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
      • KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

      • Niektórzy lubią poezję…, a na pewno lubią ją Wiktoria Prostko-Prostyńska i Kalina Kochniarczyk, które reprezentowały naszą Szkołę w konkursie recytatorskim wierszy Wisławy Szymborskiej.

       Konkurs zorganizowało opalenickie Centrum Kultury, które do udziału w poetyckich zmaganiach zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu nowotomyskiego. Dziewięcioro recytatorów, którzy przed jury musieli zaprezentować dwa utwory poetki, spisało się wspaniale, a Wiktoria i Kalina fantastycznie! Jury, w którym pracowali Karol Piotrzkiewicz, Krzysztof Sadowski i Ewa Grabowska orzekło, że konkurs wygrała Wiktoria, a Kalina otrzymała wyróżnienie!

       Dziewczyny, serdecznie wam gratulujemy, a waszym nauczycielom Małgorzacie Demel, Annie Czerwiec i Piotrowi Marchewce dziękujemy za to, że was świetnie przygotowali do konkursowych wystąpień.

     • KROPLA KRWI – NOWY REKORD
      • KROPLA KRWI – NOWY REKORD

      • W piątek, 10 listopada, zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę krwi, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Opalenicy. Mamy nowy rekord – w tegorocznej akcji udało się oddać krew 11 dawcom – w roku poprzednim było nas dziesięcioro. Dziękujemy za dar życia dla potrzebujących. Zbiórkę zorganizowali: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „Hipokrates” Barbara Szymańska i Partnerzy, Anna Czerwiec, Małgorzata Kurek, Mariusz Stachowski.

     • NIERÓWNA WALKA SZCZYPIORNISTEK
      • NIERÓWNA WALKA SZCZYPIORNISTEK

      • Piłka ręczna to gra bardzo dynamiczna i wymagająca, o czym przekonały się nasze szczypiornistki w rozegranych 7 listopada Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. W turnieju zagrały cztery zespoły i choć nasze dziewczęta zagrały „z marszu”, po nierównej walce musiały uznać wyższość przeciwniczek, zajmując 4 miejsce. Dziękujemy za zaangażowanie, wolę walki, uśmiech i zabawę pomimo przeciwności losu.

     • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ
      • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ

      • W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielkami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - asp. szt. Anną Urbaniak oraz asp. Joanną Jerzewską.

       Ideą przewodnią prelekcji było przybliżenie młodzieży informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich za popełniane czyny oraz omówienie procedur, jakie obowiązują w przypadku niewłaściwych zachowań uczniów. Zaprezentowano młodzieży informacje na temat przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności nieletnich, przejawów demoralizacji oraz środkach wychowawczych i poprawczych stosowanych przez sądy

       Na spotkaniu rozmawiano (opierając się na przykładach z życia) o najczęściej popełnianych przez młodych ludzi przestępstwach z kodeksu karnego takich jak: kradzieże czy cyberprzemoc. Poruszony został temat „hejtu” w Internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni.

     • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ
      • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ

      • Oliwier Siuda, uczeń klasy maturalnej - 4 B LO w Opalenicy grający w drużynie Red Dragons Pniewy, udzielił wywiadu do Gazetki Meczowej 10 kolejki FOGO Futsal Ekstraklasa. 

       Przypomnijmy, że w lutym Oliwier wraz z zespołem Red Dragons Pniewy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w futsalu do lat 19 

       Oliwier życzymy powrotu na zwycięską ścieżkę.