• Aktualności

     • WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO I ODBIÓR ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI
      • WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO I ODBIÓR ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI

      • Informujemy, że zdający egzamin maturalny będą mieli dostęp do swoich wyników od dnia 9 lipca 2024 r. po zalogowaniu w serwisie ZIU (https://wyniki.edu.pl/login) za pomocą otrzymanego od szkoły macierzystej loginu i hasła. Wszyscy zdający ponadto mają możliwość zalogowania do serwisu ZIU i dostępu do swoich wyników od dnia 9 lipca 2024 r. przy użyciu profilu zaufanego.

       Odbiór świadectw dojrzałości 09.07.2024 r. (wtorek) od godziny 12:00 do 14:00 w sali 106, a od 10 lipca 2024 r. w sekretariacie szkoły w godzinach 08:00 - 15:00.

       Świadectwo dojrzałości należy odebrać osobiście z dokumentem tożsamości. Świadectwo może odebrać także inna osoba, posiadająca pisemne upoważnienie absolwenta szkoły.

      • INFORMACJA DLA ZDAJĄCYCH EGZAMIN PISEMNY ELEKTRONICZNY W SESJI LATO 2024

      • W terminie pomiędzy 3 - 9 lipca na terenie szkoły zdający mają możliwość wglądu do treści rozwiązywanych zadań egzaminacyjnych i udzielonych odpowiedzi. W trakcie przeglądania nie wolno fotografować, filmować, wykonywać zrzutu ekranu i zapisywać wyświetlanych treści.

       Osoby, które są zainteresowanie taką możliwością muszą wcześniej skontaktować się poprzez dziennik LIBRUS lub pod nr telefonu 669 450 246 z kierownikiem szkolenia praktycznego – p. Justyną Mańką oraz umówić termin wglądu.

     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
      • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

      • W piątek, 21 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2023/2024. Było krótkie podsumowanie pracy, nagrody i oczywiście życzenia wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

       Jako pierwsi świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców otrzymali uczniowie Liceum i Technikum. Byli wśród nich także uczniowie z najwyższą średnią ocen, wytypowani do stypendium Prezesa Rady Ministrów:  z Liceum - Karolina Kluczyńska oraz z Technikum - Dagobert Romanowski. Okolicznościowy dyplom odebrała również uczennica ze 100% frekwencją w kończącym się  roku szkolnym.

       W kolejnej części uroczystości pożegnaliśmy absolwentów Branżowej Szkoły I Stopnia. W obecności i z rąk zaproszonych gości najlepszy absolwent Szymon Wencel otrzymał Medal Złotego Absolwenta ufundowany przez Starostę Powiatu Nowotomyskiego, nagrodę rzeczową ufundowaną przez Burmistrza Opalenicy oraz  nagrodę książkową  ufundowaną przez Opalenicka Izbę Gospodarczą. Świadectwo z wyróżnieniem oraz nagrodę książkową od Rady Rodziców wręczyła pani dyrektor Irena Nawrocka. Rodzice Szymona otrzymali  listy gratulacyjne.

       Wyróżniono również uczniów klas pierwszych i drugich Branżowej Szkoły I Stopnia, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce.

       Na zakończenie z muzyczną dedykacją dla całej społeczności szkolnej wystąpił  zespół Ventus.

     • REMONT NASZEJ SZKOŁY TRWA
      • REMONT NASZEJ SZKOŁY TRWA

      • Remont naszej szkoły trwa! Serdeczne podziękowania dla Marcina Chrósta za wspaniałe zdjęcia, które świetnie dokumentują postępy prac.

     • EGZAMINY POPRAWKOWE
      • EGZAMINY POPRAWKOWE

      • 26.08.2024 r. (poniedziałek)

       biologia, chemia sala 208 – część pisemna godz. 8.15, część ustna od godz.9.45

       język angielski sala 214 – część pisemna godz. 8.15, część ustna od godz. 9.45

       matematyka (dla uczniów z klas: 2b, 3a, 3b, 4b)  sala 206

       - część pisemna godz. 9.15, część ustna od godz. 10.45

        

       27.08.2024 r. (wtorek)

       geografia, wiedza o społeczeństwie sala 214  - część pisemna godz. 8.15,

                                                                                       część ustna od godz. 9.45

        

       język polski sala 214 – część pisemna godz. 8.15, część ustna 10.15

       matematyka (dla uczniów z klas: 1a, 1b, 2a, 2d, 3e, 1TL1, 3TI, 5TIL) sala 206

       - część pisemna godz. 8.15, od godz. część ustna 9.45

     • WOLONTARIUSZE W FUNDACJI POMOCY HUMANITARNEJ
      • WOLONTARIUSZE W FUNDACJI POMOCY HUMANITARNEJ

      • Są takie miejsca na świecie, gdzie ludziom brakuje wszystkiego, również tych najbardziej podstawowych rzeczy, jak przybory toaletowe czy środki higieniczne. Dotyczy to między innymi wielu mieszkańców niektórych krajów afrykańskich. Na szczęście jest też wiele osób, które obrały sobie za cel w życiu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Taką organizacją jest właśnie Redemptoris Missio, fundacja, której wolontariusze wspierają misjonarzy i ośrodki medyczne w krajach afrykańskich.

       W naszej szkole w kwietniu i maju prowadziliśmy dwie zbiórki dla fundacji „Kup Pan Szczotkę” i „Podaj Mydło”. Udało nam się zebrać 82 kostki mydła, 49 szczoteczek do zębów, 35 past i innych środków higieny osobistej.

       Wszystkie zgromadzone rzeczy wolontariusze z liceum i technikum 13 czerwca dostarczyli do siedziby organizacji, w której mieliśmy okazję z bliska przyjrzeć się kulisom fundacji oraz posłuchać, na czym tak naprawdę polegają praca na misjach i wyjazdy medyków do Afryki. Sami też włączyliśmy się w pomoc najuboższym. Segregowaliśmy zebrane artykuły, składaliśmy kartony i szykowaliśmy paczki, które zostaną wysłane do Kamerunu. W fundacji zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie i czuliśmy się naprawdę potrzebni. Z całą pewnością wrócimy tam w przyszłym roku szkolnym!

      • SZKOŁA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH

      • Pracownicy naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w projekcie edukacyjnym Szkoła dostępna dla wszystkich, realizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych w partnerstwie z UNICEF oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej we współpracy z uczelniami i organizacjami pozarządowymi. Ukończenie szkolenia dla nauczycieli specjalistów pozwoliło na pogłębienie własnej wiedzy i umiejętności na budowanie własnego warsztatu i metod pracy, co zapewni podniesienie jakości edukacji w placówce.

     • 🎻 SUKCESY MICHALINY WACHOWIAK Z KLASY 1A LICEUM! 🎻
      • 🎻 SUKCESY MICHALINY WACHOWIAK Z KLASY 1A LICEUM! 🎻

      • Z ogromną radością informujemy, że nasza utalentowana uczennica Michalina Wachowiak z klasy 1A liceum zdobyła wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie dla Skrzypków, organizowanym w ramach prestiżowego festiwalu PRESTO! To ogromne osiągnięcie w tak młodym wieku, które świadczy o jej niezwykłym talencie i ciężkiej pracy.

       Nie zatrzymując się na jednym sukcesie, nasza uczennica zdobyła również III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Instrumentów Strunowych organizowanym przez szkołę muzyczną w Nowym Tomyślu. Jej determinacja i pasja do muzyki są dla nas wszystkich inspiracją.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na muzycznej drodze! 🎶

      • WYNIKI PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

      • Wyniki prób sprawności fizycznej do oddziału mistrzostwa sportowego umieszczone będą w budynku szkoły w gablocie obok sekretariatu dnia 17 czerwca od godziny 10:00.

       Szczegółowe informacje o uzyskanych punktach z próby sprawności fizycznej, będą do odbioru w sekretariacie szkoły.

     • TYLE SŁOŃCA… NAD JEZIOREM CHRZYPSKIM
      • TYLE SŁOŃCA… NAD JEZIOREM CHRZYPSKIM

      • W dniach 7-9 czerwca 2024 roku uczniowie klasy 2TL, 2A, 2B, 2D i 1B oraz opiekunowie - Małgorzata Kurek i Mariusz Stachowski -  spędzili weekend nad malowniczym Jeziorem Chrzypskim w Hotelu Łężeczki.

       Wspólne spacery po okolicy, mecze piłki nożnej oraz możliwość popływania w basenie okazały się doskonałą formą spędzenia czasu wśród rówieśników. Wieczorne grillowanie było okazją do ujawnienia ukrytych talentów wokalnych i kulinarnych w klimacie abstrakcyjnych rozmów o wszystkim i niczym.

       Uśmiechy na twarzach uczestników i wszechobecna radość były dowodem na to, jak ważna jest integracja i czas spędzony razem.

       Mariusz Stachowski

     • LEKCJA NIE Z TEJ ZIEMI
      • LEKCJA NIE Z TEJ ZIEMI

      • 6 czerwca 2024 odbyła się fascynująca lekcja fizyki zatytułowana „Jak skazać przestępcę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”, prowadzona przez doktor Barbarę Skardzińską z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

       Podczas lekcji uczestnicy zostali zapoznani z krótką historią podboju kosmosu, sylwetkami wybitnych kosmonautów / astronautów oraz dowiedzieli się, jakim regulacjom prawnym podlegają międzynarodowe stacje kosmiczne i przebywający na nich astronauci.

       Na zakończenie spotkania uczestnicy zadawali pytania. Doktor Skardzińska chętnie odpowiadała na wszystkie poruszane kwestie, co stworzyło atmosferę otwartości i dialogu.

       Mariusz Stachowski

     • DREWNIANY DOMEK
      • DREWNIANY DOMEK

      • W drewnianym domku nad jeziorem życie płynie spokojnie i harmonijnie. Mimo że deszcz czasem bębnił o dach, nie przeszkadzało to uczniom klasy 1B BS w ciszeniu się codziennymi aktywnościami w Łężeczkach.

       Piłka nożna na świeżym powietrzu to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z kolegami. Dla tych, którzy preferują indywidualne ćwiczenia, wewnętrzna siłownia to doskonała opcja. Spacery nad jeziorem to nie tylko przyjemność dla ciała, ale i dla ducha. Woda ma magiczną moc odprężania, a piękne krajobrazy zachęcają do refleksji i relaksu. Po intensywnym dniu pełnym aktywności, kąpiel w basenie to idealny sposób na schłodzenie i regenerację.

       Odpoczynek w drewnianym domku to także doskonała okazja do integracji. Wspólne posiłki, gry i zabawy sprzyjają zacieśnianiu więzi i tworzeniu niezapomnianych wspomnień. Czas spędzony w takim miejscu jest bezcenny, bo łączy w sobie aktywność, relaks i bliskość natury.

                                                                                                                 Małgorzata Kurek

     • FILMOWO, KONKURSOWO CZYLI DZIEŃ PATRONA W NASZYM LICEUM
      • FILMOWO, KONKURSOWO CZYLI DZIEŃ PATRONA W NASZYM LICEUM

      • Na drzwiach każdej sali zawisły dziś w naszej szkole tajemnicze cytaty dotyczące ludzkiego życia, wiary, Ojczyzny, moralności…

       Gdyby ktoś zastanawiał się, kto jest autorem tych licznych złotych myśli, spieszę z wyjaśnieniem. To bł. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, Patron Liceum Ogólnokształcącego w ZS w Opalenicy. Dziś właśnie (28 maja) przypada rocznica śmierci niezłomnego Kardynała a jednocześnie Święto Patrona naszego Liceum.

       Poza przypomnieniem niektórych aurea dicta Błogosławionego, przedstawiciele społeczności uczniowskiej LO wraz z Paniami Dyrektor oraz wychowawcą złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Patrona Szkoły.

       W samo południe natomiast wszyscy uczniowie LO mieli okazję przypomnieć sobie sylwetkę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, oglądając w salach film poświęcony Prymasowi Tysiąclecia i uzupełniając karty pracy. Po projekcji reportażu blisko 150 licealistów wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Patronie Szkoły. Najlepsze okazały się uczennice z klasy 1A (Amelia Szajek i Roksana Reczek – miejsce I oraz Martyna Stefańska i Michalina Wachowiak – miejsce II) i 1B (Kalina Kochniarczyk – miejsce III). Gratulujemy zwyciężczyniom, ale i wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie konkursowej!

       Dzień Patrona jest nie tylko doskonałą okazją do przypomnienia biografii kard. Wyszyńskiego czy skomplikowanej historii naszego narodu, ale stanowi przede wszystkim okazję do refleksji nad sobą, nad swoim człowieczeństwem.

        

        

       WYBÓR NIEKTÓRYCH MYŚLI PRYMASA TYSIĄCLECIA:

       Od siebie trzeba wymagać najwięcej.

       Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcić.

       Przestańmy nareszcie kręcić się wokół siebie, a pomyślmy o niesieniu pomocy innym.

       Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych.

       Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem."

       Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno.

       Drobne i nieznaczne dokonania mogą nas uczynić wielkimi, podczas gdy wielkie mogą nas upodlić, jeśli są źle wykonane.

       To jest prawdziwa przyjaźń - osłaniać innych nawet kosztem siebie.

       Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny!

       Należy w sobie dostrzec pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci.

       Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje "wielkość człowieka".

       Człowiek, który nie lubi i nie umie przebaczać, jest największym wrogiem samego siebie.

       Źle czyni człowiek, jeśli poprzestaje na zadowoleniu z siebie i łatwo przyjmuje pochwałę ludzką. Ale również źle czyni, jeśli boi się krytyki i nagany.

     • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM
      • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM

      • W dniach 24 i 27 maja 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym zorganizowany w ramach obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego.

       Konkurs miał na celu rozwój kompetencji obywatelskich naszych uczniów oraz przybliżenie wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego. Zmagania miały charakter dwuetapowy i przeprowadzone zostały w formie quizu online. Każda klasa mogła zgłosić jedną drużynę składającą się z dwóch osób. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego na różnych szczeblach, w tym zadania, które samorząd realizuje na rzecz mieszkańców. Uczniowie mieli okazję lepiej poznać funkcjonowanie lokalnych władz i samorządu terytorialnego, co jest przecież niezwykle ważne dla bycia świadomym obywatelem. Mamy nadzieję, że dzięki temu młodzież lepiej zrozumie, jak działają miejscowe instytucje i jakie mają obowiązki wobec społeczeństwa. Tego typu wiedza jest kluczowa dla każdego, kto chce aktywnie uczestniczyć w życiu swojej społeczności.

       Podczas pierwszego etapu, który odbył się 24 maja, uczniowie rywalizowali w eliminacjach, aby zakwalifikować się do finału; ten zaś miał miejsce 27 maja. Zwycięzcą została drużyna, która zdobyła najwyższą liczbę punktów.Na podium uplasowały się następujące drużyny:

       • I miejsce: klasa 3a (Martyna Piskorska, Konrad Kaniewski)
       • II miejsce:  klasa 2TL (Jakub Borowczak, Dagobert Romanowski)
       • III miejsce:  klasa 2a (Filip Guse, Julian Kaczmarek)

       W tym samym dniu, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, delegacja z samorządu uczniowskiego odwiedziła burmistrza, aby złożyć Mu życzenia i wyrazić wdzięczność za wsparcie naszej szkolnej społeczności. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczestnikom!

     • PROJEKT OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI SULEJÓW 2024
      • PROJEKT OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI SULEJÓW 2024

      • Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych 1B, 2B i 3B z opiekunami - Agatą Skrzypczak i Elżbietą Mortką - pojechali na szkolenie do Sulejowa. Ośrodek, w którym zakwaterowała się mundurówka, położony jest w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Pilicy i Luciąży, w pobliżu rozlewisk Zalewu Sulejowskiego - w Sulejowie w województwie łódzkim.

       Program ukierunkowany był na szkolenie wojskowe. Każdy dzień rozpoczynał się od ćwiczeń fizycznych - i to od wczesnych godzinporannych – po których kolejnym punktem była toaleta poranna, przygotowanie do śniadania i apel. Pierwszego dnia mundurówka poznała zasady obsługi broni długiej i ćwiczyła postawy strzeleckie.Odbyły się też zajęcia z zakresu zielonej taktyki (mowa niewerbalna – sygnały dowodzenia, procedury patrolowe, reakcja na kontakt, pokonywanie terenu, teren zamknięty, teren otwarty, przeszkody terenowe, patrol, postoje).

       Drugiego dnia uczniowie przeszli ćwiczenia, podczas których mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętnościz taktyki zielonej, czarnej i czerwonej. Mundurówka ćwiczyła podejście pod budynek, poruszanie się w budynkach, ciągach komunikacyjnych, zajmowanie pomieszczeń i czyszczenie, ewakuacje rannych w budynkach i procedurę MEDEVAC (ewakuacja medyczna - działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel medyczny do obiektów medycznych, np. szpitala polowego). Młodzież formowała patrole zakładała zasadzki, pokonywała przeszkody terenowe w formacjach, poruszała się po terenach leśnych, ćwiczyła bojowe metody zrywania kontaktów ogniowych. Podczas ćwiczeń uczniowie wykorzystywali system BLOS (szybkie, sprawne i bezpieczne posługiwanie się bronią).

       Ostatni dzień poświęcony był budowie schronień w sytuacji survivalowej. Jest to bardzo ważna umiejętność dla każdego ucznia klas służb mundurowych. Podczas szkolenia zostały omówione i przećwiczone zasady wyboru miejsca i rodzaju schronienia survivalowego oraz priorytety dotyczące balansu jego skuteczności do ilości energii, jaką trzeba włożyć w jego budowę. Uczniowie mieli możliwość pod okiem instruktorów przećwiczyć budowę różnorakich schronień survivalowych oraz metody zabezpieczania się przed ciężkimi warunkami.

       Młodzież jest zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń. Znacząco podniosła swoją wiedzę i umiejętności z czarnej, zielonej i czerwonej taktyki.

       Koordynator klas służb mundurowych
       Elżbieta Mortka