• Aktualności

     • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!
      • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!

      • W dniach 23 - 27 października przedstawiciele społeczności Zespołu Szkół w Opalenicy wzięli udział w akcji medialno – edukacyjnej zorganizowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia przypominającej o Polakach zamordowanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r.

       Celem wydarzenia było upamiętnienie bohaterstwa rodaków zamordowanych w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 roku i w kolejnych latach w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku.

       Kultywując pamięć o poległych bohaterach, uczniowie klasy 4TL Technikum Logistycznego oraz 1B Szkoły Branżowej zapalili symboliczne „Znicze Pamięci” m. in. przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Opalenicy oraz Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej w Buku.

       Cześć Ich Pamięci!!!

     • SZKOŁA PAMIĘTA
      • SZKOŁA PAMIĘTA

      • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Zaduszek.

       W tym roku również Zespół Szkół w Opalenicy uczestniczy w akcji „Szkoła pamięta”, w ramach której uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzają miejscowy cmentarz.

       Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

       #SzkołaPamięta!

     • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
      • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W czwartek – 26 października 2023 r. - 11 uczniów z klas 2, 3 i 4 technikum logistycznego wzięło udział w Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez MWSL we Wrocławiu. Był to pierwszy, szkolny etap olimpiady, który odbył się w formie stacjonarnej w szkole. Przyszli logistycy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte do tej pory na logistycznych przedmiotach zawodowych, mierząc się z pytaniami dotyczącymi obsługi magazynów oraz organizacji transportu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie I etapu i mamy nadzieję, że weźmiemy także udział w II etapie – etapie okręgowym, który odbędzie się w grudniu.

       M. Rabiega

        

     • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI
      • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI

      • Dnia 24. 10. 2023 r. klasa 1. technikum logistycznego, wraz z wychowawcą i opiekunem, wybrała się do Dopiewa do firmy Mondi Poznań sp. z o.o na wycieczkę przedmiotową z zakresu logistyki. Celem wyjazdu było zwiedzanie firmy produkującej opakowania, zapoznanie się z technologiami wykorzystywanymi w magazynie oraz poznanie procesu produkcyjnego „od podszewki”.

       Na wstępie naszej wizyty w przedsiębiorstwie uczniowie wzięli udział w interesującej prezentacji, podczas której zapoznali  się z informacjami na temat firmy. Po przeszkoleniu z zakresu BHP, aby bez przeszkód i w bezpieczny sposób zwiedzać teren zakładu, wszyscy otrzymali odpowiednie stroje. Proces produkcyjny – ilość maszyn, technologii i ich obsługa, stosowane systemy informatyczne - okazały się dla wielu uczniów ogromnym zaskoczeniem. Na zakończenie naszej wycieczki każdy otrzymał kilka drobiazgów, które są produkowane w firmie Mondi Poznań sp. z o.o. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie oraz wiedzę zdobytą podczas wyjazdu przedmiotowego, wróciliśmy do Opalenicy.

     • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
      • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W piątek – 20 października 2023 r. - 12 uczniów z klas 2, 3 i 4 technikum logistycznego wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez WSL w Poznaniu. Był to pierwszy, szkolny etap olimpiady, który odbył się online w szkolnej pracowni informatycznej. Przyszli logistycy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte do tej pory na logistycznych przedmiotach zawodowych, mierząc się z pytaniami dotyczącymi obsługi magazynów oraz organizacji transportu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie I etapu i mamy nadzieję, że weźmiemy także udział w zawodach II stopnia.

       M. Rabiega
       Koordynator OOL

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
      • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

      • W piątek, 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy złożyli życzenia Dyrekcji, swoim nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.

       Życzyli niekończącej się cierpliwości, mnóstwa uśmiechów, poczucia spełnienia i samych sukcesów. Dziękowali za trud włożony w kształcenie i wychowanie oraz za to, że każdego dnia uczyć się mogą od Nich czegoś nowego.

       Obchody tego święta nadzorował nasz Samorząd Uczniowski, który aktywnie brał udział w zaplanowanych na ten dzień przedsięwzięciach.

       Przeprowadzono i nagrano wywiady z Panią Dyrektor i wieloma nauczycielami (czego efekty można obejrzeć na szkolnym FB), rozdano kwiaty, życzenia i drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły, a Rada Rodziców ufundowała przepyszne torty.

     • MULTISENSORY -CZNE DOZNANIA Z VAN GOGHIEM
      • MULTISENSORY -CZNE DOZNANIA Z VAN GOGHIEM

      • 10 października 2023 roku uczniowie klas: 4a LO, 4TL oraz 5TIL wzięli udział w innowacyjnej formie doświadczania sztuki - Van Gogh Multi-Sensory Exhibition. W niezwykły świat wyobraźni Vincenta van Gogha młodzież wybrała się wraz z opiekunami panią Anną Czerwiec, Justyną Mańką i panem Mariuszem Stachowskim.

       Dzięki przemyślanemu sposobowi przedstawienia historii życia Vincenta van Gogha oraz wykorzystaniu nowoczesnej technologii 360o uczestnicy wystawy zostali przeniesieni w opowieść o losach i twórczości malarza.Doznania wizualne zostały wzbogacone nastrojową muzyką, co pozwoliło na nowoczesne i multisensoryczne obcowanie ze sztuką.

       Mariusz Stachowski

     • OPALENICCY MATURZYŚCI NA SALONIE PERSPEKTYW
      • OPALENICCY MATURZYŚCI NA SALONIE PERSPEKTYW

      • W środę, 27 września, liczna grupa uczniów klas czwartych liceum i piątej technikum udała się wraz z opiekunami do Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej, w którym odbywał się Poznański Salon Maturzystów Perspektywy 2023. Swoją ofertę studiów przedstawiły maturzystom uczelnie z regionu i całego kraju. Była to dla młodzieży okazja do zapoznania się z zasadami rekrutacji, planowanymi nowymi kierunkami i warunkami studiowania.

       Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu przygotowała dla gości Salonu prezentację na temat zasad egzaminu maturalnego w roku 2024. Były także spotkania z ekspertami, którzy omawiali egzamin maturalny z poszczególnych przedmiotów.

       Podczas Salonu każdy zarejestrowany uczestnik mógł też odebrać topową publikację Perspektyw, czyli „Informator dla Maturzystów 2024”.

     • JESIEŃ TU… JESIEŃ TAM…
      • JESIEŃ TU… JESIEŃ TAM…

      • Wyjazdy integracyjne to dobra zabawa i aktywnie spędzony czas w nietypowych okolicznościach. Piękne widoki znad Jeziora Chrzypskiego, zajęcia na basenie i siłowni, piłka nożna i spacery to nie jedyne atrakcje wyjazdu integracyjnego klasy 1B BS, która ostatni weekend września wraz z opiekunami - panią Małgorzatą Kurek i panem Mariuszem Stachowskim - spędziła w Łężeczkach.

       Warto wspomnieć także o rozmowach do późnej nocy, „tańcach” i „śpiewach”, które ujawniły ukryte talenty sporej grupy uczniów.

       Jesienna aura w Łężeczkach nas rozpieściła – słońce rozgrzało nasze serca, a okoliczna przyroda wyciszyła i natchnęła dobrą energią.

     • SREBRO DLA DZIEWCZĘCEJ SZTAFETY
      • SREBRO DLA DZIEWCZĘCEJ SZTAFETY

      • W dniu 27 września 2023 roku w Bolewicku miały miejsce Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W zawodach udział wzięły cztery zespoły reprezentujące szkoły z naszego powiatu.

       Konkurencja przełajowa wymagała od zawodników zarówno siły fizycznej, jak i wytrzymałości. Trasa biegu wiodła przez tereny leśne, lekko pagórkowate, co dodatkowo podkreśliło trudność wyzwania. Dziewczęta z ZS Opalenica nie zraziły się jednak trudnościami i z determinacją pokonywały całą trasę, prezentując wysoką formę sportową. Pomimo ogromnego zmęczenia, zawodniczki dodawały sobie otuchy, wzajemnie sięmotywowały, dając z siebie wszystko na każdym etapie zmagań.

       Dziewczęta reprezentujące ZS w Opalenicy stanowiły zgrany zespół, któremu udało się zdobyć drugie miejsce po trudnej i zaciętej rywalizacji. Srebrna drużyna wystąpiła w składzie: Karolina Kluczyńska, Lena Kmiećkowiak, Gabrysia Kaczmarek, Julia Kleszcz, Nikol Dolhova oraz Magdalena Kandulska.

       Gratulacje dla reprezentacji dziewcząt i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych zawodach.

     • KOLEJNA PRZYGODA OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI!
      • KOLEJNA PRZYGODA OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI!

      • Tradycyjnie już, uczniowie klas służb mundurowych(1B, 2B, 3B i 4B) z Zespołu Szkół w Opalenicy, wraz z nauczycielami: Aleksandrą Guderian - Lossy, Agatą Skrzypczak i Elżbietą Mortką, wybrali się do Łężeczek, aby odbyć tam trzydniowe szkolenie (29.09 – 01.10.2023 r.) I tym razem program był bardzo urozmaicony i niezwykle napięty; ukierunkowany na aktywność fizycznąmłodzieży i jej dyscyplinę. Dlatego każdy dzień rozpoczynał się od wczesnoporannych ćwiczeń fizycznych, po których następowała oczywiścieporanna toaleta, przygotowanie do śniadania i apel. Po zajęciach mundurówka mogła korzystać też z basenu i boiska.

       Jak co roku, bardzo duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziło szkolenie z zakresu podstawy musztry wojskowej.Uczestnicy przeszli szkolenie z musztry indywidualnej. W tej części kursu zostali zapoznani z podstawowymi komendami oraz postawami żołnierskiego drylu. Dobre opanowanie tych elementów zajęło grupie trochę czasu, ale było konieczne, aby przejść do kolejnego etapu wojskowego szkolenia, jakim jest formowanie szyków. Musztrę poprowadził chorąży Dawid Piechocki z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań -  Krzesiny.

       Jak się okazało, sporą atrakcją dla licealistów było szkolenie z musztry policyjnej. Na wstępie aspirant sztabowy Adam Flens -  Kierownik Posterunku Policji w Miedzichowie i aspirant Jakub Wojciechowski z Wydziału Ruchu Drogowego w Nowym Tomyślu orazNaczelnik Wydziału Prewencji KPP w Międzychodzie - komisarz Jan Wieczorek  omówili musztrę oraz przedstawili komendy z nią związane. Następnie uczniowie, ubrani w policyjny sprzęt, ćwiczyli szyki obronne, które są stosowane między innymi przy zabezpieczaniu imprez masowych. Zajęcia te, sądząc po zaangażowaniu uczniów, były przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

       Kolejny dzień szkolenia przebiegał pod hasłem musztry zespołowej. Uczestnicy uczyli się przeformowania szyków oraz kroku defiladowego, a także składania meldunków przełożonemu.Poznane umiejętności trzeba było zaprezentować w elementach ceremoniału wojskowego mającego przygotować młodzież do uroczystości składania przysięgi.

       Ostatniego dnia uczniowie z klas służb mundurowych przeszli szkolenie z zakresu pożarnictwa. Na ten etap nauki przybyli starszy ogniomistrz Tomasz Jankowski (jednocześnie druh OSP z Chrzypska Wielkiego), młodszy ogniomistrz Dawid Wittchen, starszy sekcyjny Tomasz Mądrowski i strażak Łukasz Wolf z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie. Uczniowie zapoznali się w trakcie tego szkolenia z podręcznym sprzętem gaśniczym, jego przeznaczeniem oraz zasadami obsługi. Uczyli się też rozwijania linii ssawnych, gaśniczych i operowania prądami gaśniczymi. Przećwiczyli też najistotniejsze elementy pierwszej pomocy.

       Na zajęciach pojawili się też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Chrzypska Wielkiego: wspomniany już wyżej druh Tomasz Jankowski i druh Eryk Kokot. Strażacy przybliżyli mundurówce informacje dotyczące ratownictwa wodnego z wykorzystaniem łodzi ratowniczych i dronów podwodnych, Omówili także techniki podejmowania osób poszkodowanych z wody.Bardzo atrakcyjne dla młodzieży były przejażdżki łodzią ratowniczą.

       Na zajęciach pojawili się też przedstawiciele z Wojskowego Centrum Rekrutacji z Nowego Tomyśla. Pani ppor. Dorota Kostańska przekazała uczestnikom obozu informacje dotyczące służby wojskowej. Przekazała też kilka cennych wskazówek, jak uczniowie mogą rozpocząć swoją karierę w wojsku po ukończeniu szkoły.

       Młodzież, a szczególnie klasa pierwsza, dla której to szkolenie było czymś zupełnie nowym, jest niezwykle zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń i już myśli o następnych szkoleniach. Nie ulega wątpliwości, że w ich trakcie znacząco podnosi swoją wiedzę i umiejętności. Uczy się też dyscypliny, której dzisiejszym uczniom czasem brakuje.

       Wszyscy uczestnicy i opiekunowie składają serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, które przyczyniły się do urozmaicenia szkolenia.

       Elżbieta MortkaKoordynator Klas Służb Mundurowych

     • V KONGRES SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH
      • V KONGRES SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

      • 27 września przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w V Kongresie SU organizowanym przez Fundację Varia Posnania, Młodzieżową Radę Miasta Poznania i Wydział Prawa i Administracji UAM.

       Przedstawicielki naszego SU uczestniczyły w wielu pasjonujących preselekcjach i aktywnie brały udział w dyskusjach.

       Główne tematy Kongresu to: zdrowie psychiczne młodych ludzi, aktywizm społeczny, prawa uczniowskie i szkolne statuty. Wszyscy uczestnicy Kongresu mieli też okazję obejrzeć premierowy pokaz filmu pt. ”Ostatni dzwonek”.

       Skąd dobór tematów?

       Organizatorzy chcieli poruszyć tematy ważne dla młodych ludzi.

       Obecny kryzys zdrowia psychicznego dotyka ogromny odsetek młodzieży, zatem ciężko byłoby przejść obok tej kwestii obojętnie.

       Prelegenci dążyli do tego, żeby osoby, które spotyka niesprawiedliwość, czuły, że mogą walczyć o siebie i innych, dlatego tyle mówi się o prawach uczniowskich, a film “Ostatni dzwonek” to swego rodzaju expose o polskim systemie edukacji i stanowi zwieńczenie całej działalności oraz pokazuje, do czego ostatecznie dążą organizatorzy Kongresu.

       Poznański Kongres był największym tego typu wydarzeniem w Polsce, podczas którego młodzi ludzie mieli okazję poznać ofertę wolontariatu i innych organizacji pozarządowych.

     • PODWÓJNY BRĄZ W POWIATOWYM BADMINTONIE
      • PODWÓJNY BRĄZ W POWIATOWYM BADMINTONIE

      • W poniedziałek, 2 października, w hali nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 3 odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego w Badmintonie Dziewcząt i Chłopców. Na starcie turnieju zameldowali się uczniowie z obu szkół z Nowego Tomyśla oraz Zbąszynia i Opalenicy. Turniej zaplanowano jako rozgrywki grupowe, systemem „każdy z każdym”, do trzech wygranych meczów w spotkaniu. Do dalszej fazy rozgrywek awansowała jedynie najlepsza ekipa z całego turnieju. Naszą szkołę reprezentowały drużyny w składach: Emilia Breś, Nikola Frąckowiak i Martyna Florczak oraz Bartosz Wojtczak, Jakub Musiał i Bartosz Duda.

       W drodze losowania w pierwszym spotkaniu przyszło zmierzyć się naszym dziewczętom z faworytkami imprezy - reprezentantkami Zespołu Szkół nr 1. Niestety przeciwniczki okazały się zdecydowanie lepiej dysponowane – pojedynek kończy się ich zwycięstwem 3:0. W drugiej rozgrywce po przeciwnej stronie siatki stają dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu. O rezultacie decyduje ostatni pojedynek, w którym dziewczęta schodzą pokonane w tie-breaku 7:11. Trzeci i zarazem ostatni mecz w turnieju to konfrontacja z drużyną ze Zbąszynia. Nie mając już nic do stracenia, nasze dziewczęta postawiły wszystko na jedną kartę. Jednak rywalki nie zamierzały się poddawać i tutaj również rywalizacja rozstrzyga się dopiero w ostatnim pojedynku, w którym więcej zimnej krwi zachowuje nasza zawodniczka i spotkanie wygrywamy 3:2. Układ pozostałych gier nie pozwolił na wyznaczenie poszczególnych miejsc, bowiem aż trzy drużyny miały równą ilość spotkań wygranych i przegranych oraz jednakowy bilans setów. Konieczne było więc rozliczanie wyników aż do poszczególnych setów i tym sposobem dziewczęta uplasowały się na trzecim miejscu.

       Wyniki poszczególnych spotkań:

       ZS w Opalenicy – ZS nr 1 w Nowym Tomyślu 0:3

       ZS w Opalenicy – ZS nr 2 w Nowym Tomyślu 2:3

       ZS w Opalenicy – ZS w Zbąszyniu 3:2

       Klasyfikacja końcowa:

       I miejsce – ZS nr 1 w Nowym Tomyślu

       II miejsce – ZS w Zbąszyniu

       III miejsce – ZS w Opalenicy

       IV miejsce – ZS nr 2 w Nowym Tomyślu

        

       Równolegle odbywało się współzawodnictwo wśród chłopców. W pierwszym meczu, po bardzo wyrównanym spotkaniu, pokonaliśmy kolegów z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu 3:2. W kolejnym pojedynku – przeciwko drużynie z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu – także wygrywamy 3:2. W ostatniej rozgrywce naprzeciw naszej ekipy staje reprezentacja Zespołu Szkół w Zbąszyniu. Niestety dwa wcześniejsze mecze kosztowały naszych chłopów sporo sił, ale mimo to do samego końca dzielnie stawiają opór, rozgrywając wiele widowiskowych akcji. Jednak to rywale zachowali więcej sił i drużyna z ZS w Opalenicy schodzi pokonana 0:3. I tym razem układ poszczególnych spotkań zmusił organizatorów do wykonania szczegółowych obliczeń, w wyniku których zajmujemy trzecią lokatę.

       Wyniki szczegółowe meczów:

       ZS w Opalenicy – ZS nr 1 w Nowym Tomyślu 3:2

       ZS w Opalenicy – ZS nr 2 w Nowym Tomyślu 3:2

       ZS w Opalenicy – ZS w Zbąszyniu 0:3

       Klasyfikacja końcowa:

       I miejsce – ZS w Zbąszyniu

       II miejsce – ZS nr 2 w Nowym Tomyślu

       III miejsce – ZS w Opalenicy

       IV miejsce – ZS nr 1 w Nowym Tomyślu

       Finalnie – obie nasze drużyny kończą rywalizację z brązowymi medalami Mistrzostw Powiatu. Zawodnikom serdecznie gratulujemy udanego występu, dziękujemy za godne reprezentowanie Szkoły oraz pokazanie piękna i dynamiki gry, a także uczciwej rywalizacji, bez wglądu na osiągane wyniki.

        

     • RAJD PIERWSZOKLASISTY
      • RAJD PIERWSZOKLASISTY

      • Drodzy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły! Chcielibyśmy podzielić się z Wami wspaniałymi wieściami dotyczącymi naszego ostatniego rajdu pieszego, który odbył się 22 września. Był to dzień pełen wrażeń i emocji, w którym, wraz ze swymi wychowawcami udział wzięły klasy: 1A, 1B, 1C, 1 TL1 oraz 1 TL2. Impreza została zorganizowana przez klasę 3 TI i była prawdziwym sukcesem! Odwiedziliśmy 5 stanowisk, na których czekały na nas różnorodne zadania, sprawdzające naszą kreatywność, zwinność i wiedzę W ramach konkurencji musieliśmy narysować karykaturę wychowawców, strzelać na bramkę, skakać przez skakankę, sprawdzać własną wiedzę o nauczycielach pracujących w naszej szkole oraz znajomość państw Afryki. Nie zapomnieliśmy również o odpowiedzialności społecznej, zbierając po drodze śmieci i dbając o czystość naszej okolicy. Trasa rajdu wynosiła około 6 km i mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ pogoda nam sprzyjała od momentu wyjścia na trasę pierwszej klasy, po powrót do szkoły ostatniej. Rywalizacja między klasami była zacięta i wszyscy dali z siebie wszystko. Na podium uplasowały się klasy 1B, 1 TL2 oraz 1C. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w rajdzie oraz osiągniętych wyników! Dziękujemy klasie 3 TI za świetną organizację tego wydarzenia. Cieszymy się, że jako szkoła mamy okazję do wspólnego działania i tworzenia takich inicjatyw. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za udział w naszym rajdzie!

     • WRZEŚNIOWE PRO MEMORIA W NASZEJ SZKOLE
      • WRZEŚNIOWE PRO MEMORIA W NASZEJ SZKOLE

      • W dniu 1 września 1939 roku rozpoczęła się jedna z najważniejszych i najtragiczniejszych wojen w historii ludzkości - druga wojna światowa. To wydarzenie, które na zawsze zmieniło bieg historii.

       84 lata później obchodzimy Wrześniowe pro memoria, by nie zapomnieć. Aby uczcić też pamięć tych, którzy przeżyli, i tych, którzy zginęli podczas tej wojny, klasa 2a LO przygotowała w holu wystawę. W tym roku, w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, wspominamy w szczególny sposób tych, którzy poświęcili swoje życie, podejmując próbę ratowania życia innych.

       To ważne, byśmy nie zapomnieli o tych trudnych czasach, byśmy docenili pokój i jedność. Druga wojna światowa zakończyła się w 1945 roku, ale nauka i przestrogi, jakie z niej wypływają, pozostają z nami na zawsze.

       Pamiętajmy o tych, którzy cierpieli w wyniku wojny, i starajmy się, by nasza przyszłość była pełna pokoju, zrozumienia i współpracy między narodami.

     • PIERWSZE MIEJSCE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W „WYZWANIU HUMANUM”
      • PIERWSZE MIEJSCE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W „WYZWANIU HUMANUM”

      • „WYZWANIE HUMANUM” - wydarzenie organizowane przez Collegium Humanum - odbyło się 8 września 2023 r. w Wolsztynie. Zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych rywalizowały w nim ze sobą, podejmując różnorodne zadania i wyzwania, które wymagają szybkiego działania i strategicznego planowania.

       Drużyny reprezentujące swoje szkoły rywalizowały w trzech konkurencjach:

       1. Gra miejska Humanum - to sześć punktów na mapie Wolsztyna - pięć wyzwań maturalnych i jedno dodatkowe, które odnosiło się do woli upamiętnienia przez studentów i wykładowców bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
       2. Turniej gry w FiFę.
       3. Turniej taneczny Just Dance.

       W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół średnich z trzech powiatów: wolsztyńskiego, nowotomyskiego i grodziskiego. Wśród nich byli także zwycięzcy „Wyzwania” -  uczniowie różnych klas i typów szkół z ZS w Opalenicy, na którymi opiekę sprawował p. prof. K. Strzelczyk. Oto nazwiska uczniów tworzących zwycięską drużynę: Jan Lejwoda [4A], Aleksandra Waczyńska [4D], Julia Stefańska [4B], Dagobert Romanowski [2TL], Aleksandra Bogacz [2B], Aleksander Budzyn [3BS]. Serdecznie gratulujemy!!!

     • ZEBRANIA Z RODZICAMI
      • ZEBRANIA Z RODZICAMI

      • Szanowni Rodzice,serdecznie zapraszam na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z rodzicami. Rodziców uczniów klas pierwszych zapraszam 13.09.2023 r. (środa) o godzinie 17:00.

       Rodziców uczniów klas starszych zapraszam 12.09.2023 r. (wtorek) o godzinie 17:30

       Dyrektor SzkołyIrena Nawrocka

     • PIERWSZY DZWONEK ...,CZYLI ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W ZS W OPALENICY 
      • PIERWSZY DZWONEK ...,CZYLI ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W ZS W OPALENICY 

      • 4 września 2023 r. po dwumiesięcznej przerwie w Zespole Szkół w Opalenicy, podobnie jak w innych placówkach oświatowych w Polsce, znów zadźwięczał dzwonek, sygnalizując rozpoczęcie nowego roku szkolnego – roku wyjątkowego dla Liceum Ogólnokształcącego w ZS w Opalenicy, gdyż szkoła obchodzi 30-lecie istnienia, co będzie wiązało się z licznymi działaniami, które podejmiemy, aby upamiętnić to wydarzenie. Pierwszy dzwonek zabrzmiał już o 7.30 dla pierwszoklasistów, dla uczniów pozostałych klas – o godz. 9.15.

        

       Prowadzący uroczystość – R. Szeszuła z kl. 4A LO – w imieniu całej społeczności szkolnej powitał serdecznie uczniów ośmiu klas pierwszych: liceum ogólnokształcącego: klasę 1A  o profilu prozdrowotnym z wychowawczynią Panią Aleksandrą Pańkowską, klasę 1B o profilu społeczno – ekonomicznym oraz profilu służb mundurowych z wychowawczynią Panią Agatą Skrzypczak, klasę 1C – Oddział Mistrzostwa Sportowego z wychowawczynią Panią Katarzyną  Zajączkowską –  Koszutą; technikum: klasę 1TL 1 – w zawodzie technik logistyk z wychowawczynią Panią Zofią Antkowiak – Kittą, klasę 1TL 2 – także w zawodzie technik logistyk z wychowawczynią Panią Magdaleną Rabiegą; Branżowej Szkoły I Stopnia:klasę 1A BS z wychowawcą Panem Pawłem Najdkiem, klasę 1B BS z wychowawczynią Panią Małgorzatą Kurek oraz klasę 1C BS z wychowawczynią Panią Anną Polak–Czekałą.

       Następnie głos zabrała Dyrektor ZS w Opalenicy Pani Irena Nawrocka, która, przywołując słowa naszego Patrona: Strach zapukał do drzwi, otworzyła mu odwaga i nikogo tam nie było, mówiła o trudach, obowiązkach i wyzwaniach, które czekają uczniów w nowym roku szkolnym. Wyraziła jednak nadzieję, że wszyscy, pomimo ambiwalentnych uczuć, osiągną wyznaczone cele przez swoje zaangażowanie, odkrywanie i rozwijanie talentów, a przede wszystkim zwyczajny uśmiech towarzyszący codziennym kontaktom z rówieśnikami i nauczycielami, których w trakcie przemówienia Pani Dyrektor przedstawiła pierwszoklasistom.

       Po przemówieniu i życzeniach skierowanych do uczniów i nauczycieli u progu nowego roku szkolnego, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i po odśpiewaniu hymnu szkoły udali się na spotkania z wychowawcami.

       5 września o godz. 7.30 została odprawiona msza św., w której młodzież licznie wzięła udział, a później – od godz. 8.20 wszyscy uczniowie Zespołu Szkół zasiedli już w szkolnych ławach i wypoczęci, pełni werwy i zapału zabrali się do pracy.