SZKOLENIE OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI SULEJÓW 2023 

Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych 1B, 2B i 3B z opiekunami- Anną Polak-Czekałą i Elżbietą Mortką - pojechali na szkolenie do Sulejowa. Ośrodek, w którym zakwaterowała się mundurówka, położony jest w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Pilicy i Luciąży, w pobliżu rozlewisk Zalewu Sulejowskiego - w Sulejowie w województwie łódzkim.

Tym razem program nastawiony był na szkolenie wojskowe. Każdy dzień rozpoczynał się od ćwiczeń fizycznych - i to od wczesnych godzin porannych – po których kolejnym punktem była toaleta poranna, przygotowanie do śniadania i apel. Pierwszego dnia mundurówka poznała zasady obsługi broni długiej i ćwiczyła postawy strzeleckie. W godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia z zakresu zielonej taktyki (mowa niewerbalna – sygnały dowodzenia, procedury patrolowe, reakcja na kontakt, pokonywanie terenu, teren zamknięty, teren otwarty, przeszkody terenowe, patrol, postoje).

W drugim dniu uczniowie przeszli ćwiczenia, podczas których mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z taktyki zielonej. Ćwiczyli też taktykę czerwoną, ewakuację rannych w budynkach i procedurę MEDEVAC (ewakuacja medyczna - działania ratunkowe, polegające na transporcie rannych z pola walki lub miejsca katastrofy przez personel medyczny do obiektów medycznych, np. szpitala polowego). Młodzież formowała patrole zakładała zasadzki, pokonywała przeszkody terenowe w formacjach, poruszała się po terenach leśnych, ćwiczyła bojowe metody zrywania kontaktów ogniowych. Podczas ćwiczeń uczniowie wykorzystywali system BLOS (szybkie, sprawne i bezpieczne posługiwanie się bronią).

Trzeciego dnia uczniowie przeszli szybki kurs survivalu. Nabyli wiedzę i umiejętności bytowania w środowisku naturalnym oraz zasady zachowania bezpieczeństwa. Przeszli ćwiczenia z nawigacji w terenie i uczyli się techniki rozpalania ognia.

Młodzież jest bardzo zadowolona z zajęć i przeprowadzonych ćwiczeń. Znacząco podniosła swoją wiedzę i umiejętności z zielonej i czerwonej taktyki. Dodatkowym atutem szkolenia była możliwość podziwiania malowniczych krajobrazów i to przy przepięknej aurze. 

Koordynator klas służb mundurowych
Elżbieta Mortka