RUBENSOWSKIE KSZTAŁTY I INNE BAROKOWE TAJEMNICE

25 maja 2022 r. młodzież z klasy 1A LO w ZS w Opalenicy, wraz ze swoim wychowawcą Piotrem Marchewką oraz katechetą ks. Mateuszem Frąckowiakiem, wzięła udział w lekcji muzealnej poświęconej sztuce baroku.

W trakcie zajęć, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, uczniowie obcowali z obrazami mistrzów barokowych, poznawali najważniejsze cechy tego stylu, porównywali go ze sztuką renesansu, identyfikowali wątki i postacie biblijne oraz mitologiczne na płótnach mistrzów z Włoch i Hiszpanii, odkrywali alegorie wanitatywne na holenderskich obrazach przedstawiających martwą naturę, podziwiali charakterystyczne dla sarmackiej Polski portrety trumienne.

Swoją wiedzę i wyobrażenia o sztuce z przełomu wieków XVI, XVII i XVIII uczniowie klasy humanistycznej dopełnili, zachwycając się architekturą i wystrojem Fary Poznańskiej. A po uczcie duchowej trzeba było zaspokoić potrzeby ciała… Być może apetyt wzmogły te wszechobecne w baroku rubensowskie kształty?