OPALENICKA MUNDURÓWKA W KPP W NOWYM TOMYŚLU

W czwartek 6 maja 2022 r. uczniowie klas służb mundurowych, 1B i 2B, odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Nowym Tomyślu. Policjanci przeprowadzili ciekawe zajęcia, podczas których młodzi, być może przyszli funkcjonariusze, poznawali pracę stróżów prawa i zapoznawali się z wydziałami komendy. Zajęcia zorganizowała aspirant Anna Urbaniak z Wydziału Prewencji Kryminalnej ds. Nieletnich i Patologii.

Uczniowie mieli okazję poznać „od zaplecza” pracę technika kryminalistyki. W rolę nauczyciela wcielił się aspirant sztabowy Kamil Moncibowicz, który pokazał, jak prawidłowo zdjąć odciski palców lub zabezpieczyć ślad przy pomocy specjalnych narzędzi. Uczniowie mundurówki poznali również techniki kryminalistyki oraz zapoznali się ze źródłami i rodzajami dowodów w procesach karnych. Aspirant sztabowy przekazał uczniom swoją wiedzę na temat sporządzania dokumentacji fotograficznej. Przedstawił również niektóre sposoby zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, biologicznych, chemicznych, mechanoskopijnych i traseologicznych. Uczniów bardzo zainteresowała omawiana tematyka.

W drugiej części zajęć młodzież udała się na strzelnicę obsługiwaną przez instruktora wyszkolenia strzeleckiego aspiranta Mirosława Poprawskiego i Kierownika Zarządu Rejonu LOK pana Henryka Sabaturskiego. Tam młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie i poznać namiastkę tego, z czym będzie miała do czynienia, wstępując w szeregi policji.

Młodzież z klas służb mundurowych z zaciekawieniem wysłuchała prelekcji i historii związanych z pracą policjantów, tym bardziej, że niektórzy uczniowie mundurówki planują związać swoją przyszłość z tymi służbami. Uczniowie wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie bardzo ciekawych zajęć.

Elżbieta Mortka