OPALENICKA MUNDURÓWKA W KPP i PSP W NOWYM TOMYŚLU

W poniedziałek 4 kwietnia 2022r. uczniowie klas służb mundurowych 3EG i 3EP, z koordynatorką Elżbietą Mortką i opiekunką Justyną Mańką, odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Nowym Tomyślu. Policjanci przeprowadzili ciekawe zajęcia, podczas których młodzi, być może przyszli funkcjonariusze, poznawali pracę stróżów prawa i zapoznawali się z wydziałami komendy. Na zajęciach pojawili się starszy aspirant Anna Urbaniak z Wydziału Prewencji Kryminalnej ds. Nieletnich i Patologii i sierżant sztabowy Mariusz Majewski - Oficer Prasowy KPP w Nowym.W trakcie wizyty uczniowie z uwagą wysłuchali interesującego wykładu, którego tematem przewodnim była odpowiedzialność karna osób nieletnich.

Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję poznać „od zaplecza” pracę technika kryminalistyki. W rolę nauczyciela wcielił się aspirant sztabowy Kamil Moncibowicz, który pokazał, jak prawidłowo zdjąć odciski palców lub zabezpieczyć ślad przy pomocy specjalnych narzędzi. Uczniowie mundurówki poznali również techniki kryminalistyki oraz zapoznali się ze źródłami i rodzajami dowodów w procesach karnych. Aspirant sztabowy przekazał uczniom swoją wiedzę na temat sporządzania dokumentacji fotograficznej. Przedstawił również niektóre sposoby zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, biologicznych, chemicznych, mechanoskopijnych i traseologicznych. Odpowiedział także na szereg pytań uczniów, których bardzo zainteresowała omawiana tematyka.

Na zakończenie zajęć młodzież udała się na strzelnicę obsługiwaną przez instruktora wyszkolenia strzeleckiego aspiranta Mirosława Poprawskiego i instruktora strzelectwa sportowego Środowiskowego Klubu Strzeleckiego Ligi Obrony Kraju w Nowym Tomyślu pana Henryka Sabaturskiego. Tam młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie i poznać namiastkę tego, z czym będzie miała do czynienia, wstępując w szeregi policji.

Następnie mundurówka udała się do PSP w Nowym Tomyślu. Podczas spotkania młodszy ogniomistrz Mikołaj Antkowiak omówił warunki przyjęcia kandydatów do PSP oraz zasady funkcjonowania nowotomyskiej jednostki. Licealiści obejrzeli również film o funkcjonowaniu PSP.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, gdzie młodzież zapoznała się z funkcjonowaniem SK, z zasadami przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytora PSP oraz z lokalizacją osoby dzwoniącej.

Kolejnym punktem programu było zapoznanie się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Uczniowie zwiedzili garaże z pojazdami pożarniczymi, zapoznali się z parametrami i rozmieszczeniem sprzętu znajdującego się na wozach bojowych, a wszystko to w towarzystwie młodszego aspiranta Michała Wnuka, starszego sekcyjnego Michała Kurcewicza i strażaka Szymona Matuli.

Młodzież z klas służb mundurowychz zaciekawieniem wysłuchała prelekcji i historii związanych z pracą policjantów oraz strażaków, tym bardziej, że niektórzy uczniowie mundurówki planują związać swoją przyszłość z tymi służbami. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że podczas wizyt w KPP i PSP spotkaliśmy absolwentów opalenickiej mundurówki: Jakuba Zandeckiego i Michała Wnuka, którzy z wielkim sentymentem wspominają naukę w klasie służb mundurowych, a teraz doskonale spisują się w nowej roli policjanta i strażaka.

Elżbieta Mortka