ODSŁONIĘCIE POMNIKA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH W ASYŚCIE OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

          27 czerwca odbyły się uroczystości związane z oficjalnym odsłonięciem Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Mateusza. Budowla powstała przed Centrum Kultury i Bibliotece w Opalenicy, którego patronem są właśnie bohaterscy mieszkańcy Wielkopolski. Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Tomasz Szulc, doktor Zdzisław Kościański oraz dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Opalenicy Krzysztof Sadowski w asyście klas służb mundurowych opalenickiego liceum. W asyście wzięli udział uczniowie klasy 1B: Roksana Kluczyńska, Marta Otto, Wiktoria Stachowiak, Aleksy Tajcher, uczniowie klasy 2EG: Dominik Kaczmarek, Martyna Kańduła, Julia Nowak, Martyna Stefańska, uczeń klasy 2EP Przemysław Zeuschner oraz tegoroczny absolwent Patryk Słociński reprezentujący klasę 3B. Pomnik poświęcili księża proboszczowie opalenickich parafii – Antoni Lorenz oraz Zbigniew Kuźnicki.

          Zwieńczeniem uroczystości było wmurowanie przy pomniku tak zwanej kapsuły czasu, w której znalazły się m.in. nazwiska powstańców z Kampanii Opalenickiej, powstańcza flaga oraz akt poświęcenia i odsłonięcia pomnika. Kapsułę wmurował burmistrz Tomasz Szulc oraz starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński.

           Licznie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród nich była delegacja z opalenickiego Zespołu Szkół. Całość uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.

 

                                                                                                                                                                                                  Elżbieta Mortka