Aktualności
Slider

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
W ZS W OPALENICY
 

Upływają właśnie ostatnie chwile roku szkolnego 2021/2022 – tak 24 czerwca 2022 r. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Zespołu Szkół w Opalenicy rozpoczęła swoje przemówienie Dyrektor ZS w Opalenicy Pani Irena Nawrocka. W przemówieniu wspominała miniony rok szkolny oraz dziękowała uczniom trzecich klas Szkoły Branżowej, którzy tego dnia, z rąk wychowawców – Zofii Anktkowiak-Kitty (kl. 3ABS), Iwony Zawiei (3BBS) i Iwony Klockiewicz (3CBS) – odebrali świadectwa ukończenia „branżówki”. Oczywiście słowa podziękowań skierowała Pani Dyrektor także do dyrektorów, wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz pracodawców, którzy brali czynny udział w procesie kształcenia absolwentów szkoły branżowej. Słowa podziękowania i życzenia udanych wakacji skierował też do całej szkolnej społeczności Zastępca Burmistrza Opalenicy Paweł Jakubowski.

EGZAMINY POPRAWKOWE

Informujemy, że egzaminy poprawkowe odbędą się:

  • 25.08.2022 r. (czwartek) - matematyka
  • 26.08.2022 r. (piątek) - j. polski, j. angielski, chemia, wiedza o społeczeństwie

 

  • Część pisemna - godz. 8.30
  • Część ustna - godz. 10.00

WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO I ODBIÓR ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI 

Informujemy, że zdający egzamin maturalny będą mieli dostęp do swoich wyników od dnia 5 lipca br. (udostępnienie wyników pomiędzy 8.30 a 10.00) po zalogowaniu w serwisie ZIU (https://wyniki.edu.pl/login) za pomocą otrzymanego od szkoły macierzystej loginu i hasła. Wszyscy zdający ponadto mają możliwość zalogowania do serwisu ZIU i dostępu do swoich wyników od dnia 5 lipca br. przy użyciu profilu zaufanego.

Odbiór świadectw dojrzałości 5.07.2022 (wtorek) od godziny 12.00 do 14.00 w sali 108.

ŚRODOWISKOWE CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Informujemy, iż w Nowym Tomyślu swoją działalność rozpoczęło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. W ofercie Centrum mieszczą się m.in.: porady lekarskie, porady psychologiczne, sesje psychoterapii indywidualnej, grupy wsparcia, świadczenia dzienne psychiatryczne rehabilitacyjne udzielane w oddziale dziennym dla młodzieży, a także wizyty domowe.

Świadczona pomoc jest nieodpłatna i nie wymaga skierowania. Wiek uczestników od 0 do 18 r.ż.

Adres:

ul. Sienkiewicza 3
64 – 300 Nowy Tomyśl
tel. Rejestracja: 692 826 605
od pon. do pt. w godz. od 08:00 do 20:00

PROJEKT OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych 1B, 2B i 3EP z opiekunami - Sebastianem Liebeltemi Elżbietą Mortką - pojechali na szkolenie, tym razem do Sulejowa. Ośrodek, w którym zakwaterowała się mundurówka, położony jest w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Pilicy i Luciąży, w pobliżu rozlewisk Zalewu Sulejowskiego - w Sulejowie w województwie łódzkim.

ZWYCIĘSTWO ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY W POWIATOWEJ RYWALIZACJI SPORTOWEJ

W poniedziałek, 13 czerwca, w Powiatowym Centrum Sportu w Nowym Tomyślu odbyło się sportowe podsumowanie rywalizacji szkół w powiecie nowotomyskim w roku szkolnym 2021/2022.

Delegacja naszej Szkoły w składzie: Dyrektor Irena Nawrocka, nauczyciel wychowania fizycznego Agata Skrzypczak oraz uczniowie: Maria Połka, Zuzanna Połka i Olivier Czekała mieli przyjemność wysłuchać przemówienia Dyrektora PCS Jakuba Skrzypczaka, który przypomniał regulamin prowadzenia klasyfikacji szkół. Następnie głos zabrał Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, który podziękował Dyrektorom Szkół, nauczycielom i młodzieży za uczestnictwo w całym szeregu turniejów międzyszkolnych.

PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI

W miesiącu maju uczniowie naszej szkoły włączyli się w zbiórkę ozdobnych torebek na prezenty i fanty. Torebki będą wykorzystane na imprezie charytatywnej, która odbędzie się w lipcu w Niegolewie, a pieniądze zebrane podczas pikniku zostaną przeznaczone na pomoc osobom poszkodowanym przez los. Udało nam się zebrać 238 kolorowych torebek. Za udział i okazane serca serdecznie dziękujemy!

UROCZYSTE OBCHODY JUBILEUSZU 670-LECIA POWSTANIA WSI WOJNOWICE W ASYŚCIE OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI 

W sobotę, 11 czerwca 2022 roku, odbyły się obchody jubileuszu 670-lecia powstania wsi Wojnowice. Jest to największa wieś gminy Opalenica, w której mieszka ponad 1000 osób, a jej historia sięga 1352 roku.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Brata Alberta. Po nabożeństwie, w towarzystwie Opalenickiej Orkiestry Dętej i w asyście uczniów klas służb mundurowych opalenickiego liceum, nastąpił przemarsz uczestników jubileuszu na boisko sportowe, na którym rozpoczęto świętowanie rocznicy powstania Wojnowic.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

10 czerwca uczniowie klasy 2d LO oraz kilku uczniów z kl.2TL i kl. 3AP LO wybrało się na wycieczkę do Wrocławia (stolicy województwa dolnośląskiego), pod opieką pani Mirosławy Zimnej i pani Romany Albrecht.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerom nad Odrą, zwiedzaniu Starego Miasta i poszukiwaniu słynnych krasnali. Pobyt w największym w Polsce ogrodzie zoologicznym - ZOO Wrocław, przysporzył wiele radości oraz przyjemnych doznań dla oka i ducha. Zachwycało również pierwsze w Polsce Afrykarium. Na zakończenie obejrzano Halę Stulecia (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej na Pergoli.

Wieczorową porą, uczestnicy zmęczeni ale zadowoleni, wrócili do Opalenicy.

DZIEŃ PATRONA LO - PRYMASA TYSIĄCLECIA STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO 

Z okazji przypadającej 28 maja 2022 r. – 41 rocznicy śmierci ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w dniu 30 maja odbyła się uroczystość szkolna z okazji Dnia Patrona. Uczniowie klas licealnych obejrzeli w montaż słowno-muzyczny - Soli Deo per Mariam, wystawiony w Centrum Kultury w Opalenicy przez uczniów ZSO, pod kierunkiem i reżyserią pani Anny Czerwiec, księdza Karola Maciejaka oraz ks. Mateusz Frąckowiaka (autora scenariusza). Rolę Prymasa Wyszyńskiego zagrał Aleksander Budzyn. 

Uczniowie mogli dowiedzieć się jakim niezłomnym człowiekiem i wielkim autorytetem moralnym był Prymas. Nawet podczas trudnych lat internowania przez władze komunistyczne, zachował ludzką godność  i chrześcijańską postawę.

Natomiast w szkole, kilku klasach wyświetlona została prezentacja na temat życia ks. Stefana Wyszyńskiego oraz quiz sprawdzający wiedzę o Patronie.

CZASEM SŁOŃCE, CZASEM DESZCZ…

Pogoda nie rozpieszczała uczestników wycieczki do Łężeczek, na którą w ostatni weekend maja wybrała się klasa 2B BS. Aura zaserwowała nam na śniadanie słońce, na obiad deszcz, a na kolację burzę. Jednak meteorologiczna huśtawka nie przeszkadzała w przyjemnym spędzeniu czasu, który wykorzystaliśmy na grę w piłkę nożną, badmintona, piłkę siatkową, spacery i basen. Oczywiście nie obyło się bez długich rozmów do wschodu słońca…

Miłe towarzystwo i dobra atmosfera poprawiają humor, nawet gdy trzy dni z rzędu pada deszcz i tylko od czasu do czasu świeci słońce.

Małgorzata Kurek

JEREMI OSUCH POWOŁANY NA KONSULTACJĘ REPREZENTACJI POLSKI U16

 
Wielkie brawa dla zawodnika SMS APR PRO Opalenica, który został powołany na konsultację szkoleniową Reprezentacji Polski przez Trenera Marcina Włodarskiego. Zgrupowanie odbędzie się od 30 maja do 2 czerwca w Siedlcach.
 
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! 
Gratulujemy również rodzicom oraz całemu sztabowi szkoleniowemu SMS APR PRO Opalenica.
 
 

DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – 27 MAJA

Dzień Samorządu Terytorialnego został uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku. Święto upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku.

W naszej szkole tematykę związaną z samorządnością przybliżono poprzez organizację Szkolnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, który odbył się 26.05.2022. W wyniku zmagań Konkursowych spośród uczestników zostali wyłonieni następujący laureaci: Dagmara Galas i Marta Szczepańska z klasy 2d LO – miejsce I, Julia Napierała i Konrad Kaniewski z klasy 1a LO – miejsce II oraz Agnieszka Bartczak , Zuzanna Grablewska – klasa 3ep i Jan Lejwoda i Roch Szeszuła z klasy 2a LO – miejsce III.

Ponadto w dniu dzisiejszym społeczność uczniowska wysłuchała wykładu nt„ Jaki wójt, jaki burmistrz, jaki prezydent? Cechy idealnego kandydata.”, który wygłosił DR HAB. ŁUKASZ SCHEFFS - pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstw Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Warto wspomnieć, że przedstawiciele klasy odpowiedzialnej za organizację szkolnych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego na ręce Burmistrza Opalenicy Pana Tomasza Szulca złożyli okolicznościowy bukiet kwiatów z najserdeczniejszymi życzeniami dla wszystkich pracowników samorządowych w gminie Opalenica.

DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

 

RUBENSOWSKIE KSZTAŁTY I INNE BAROKOWE TAJEMNICE

25 maja 2022 r. młodzież z klasy 1A LO w ZS w Opalenicy, wraz ze swoim wychowawcą Piotrem Marchewką oraz katechetą ks. Mateuszem Frąckowiakiem, wzięła udział w lekcji muzealnej poświęconej sztuce baroku.

W trakcie zajęć, które odbyły się w Muzeum Narodowym w Poznaniu, uczniowie obcowali z obrazami mistrzów barokowych, poznawali najważniejsze cechy tego stylu, porównywali go ze sztuką renesansu, identyfikowali wątki i postacie biblijne oraz mitologiczne na płótnach mistrzów z Włoch i Hiszpanii, odkrywali alegorie wanitatywne na holenderskich obrazach przedstawiających martwą naturę, podziwiali charakterystyczne dla sarmackiej Polski portrety trumienne.

WIOSENNY ODPOCZYNEK W ŁĘŻECZKACH

W dniach 20-22 maja uczniowie klasy drugiej technikum logistycznego wraz z wychowawcą, panem Mariuszem Stachowskim oraz opiekunką panią Małgorzatą Kurek, spędzili intensywny weekend nad malowniczym Jeziorem Chrzypskim w domkach należących do Hotelu Łężeczki.

Był to czas spędzony na wspólnych spacerach, grze w badmintona, w siatkówkę, w piłkę nożną, zajęciach na basenie oraz zewnętrznej siłowni. Wspólne posiłki oraz długie wieczory spędzane na rozmowach przyczyniły się do lepszego wzajemnego poznania się uczniów z pedagogami. Wyjazd był również okazją do dyskusji o problemach, radościach i planach na przyszłość.

DZIEŃ ZIEMI – #SPRZĄTAMYDLAPOLSKI

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, które obchodzone jest 22 kwietnia. Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska i poszerzania świadomości ekologicznej. Obchody są okazją do zastanowienia się nad przyszłością naszej planety. W tym szczególnym dniu, uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy, wraz z nauczycielami wychowania fizycznego, wzięli udział w akcji #SprzątamyDlaPolski. Efektem podjętych działań było wysprzątanie terenu szkoły oraz terenów  przyległych, targowiska oraz ścieżek rowerowych znajdujących się nieopodal. Tego typu akcje to świetny sposób do zwiększania świadomości wpływu, jaki wywieramy na naszą planetę - ta jest jedna i każdy z nas codziennie powinien się o nią zatroszczyć. Poniżej kilka prostych przykładów co możemy zrobić dla naszego środowiska:

KOSZYKARKI ZS OPALENICA W NAJLEPSZEJ CZWÓRCE WIELKOPOLSKI

Koszykarki Zespołu Szkół, w ramach współzawodnictwa szkolnego, jak co roku dostarczyły nam mnóstwa emocji i wrażeń. Dziewczęta po raz kolejny udowodniły, że potrafią znakomicie grać w koszykówkę i mogą rywalizować z zespołami z całej Wielkopolski na najwyższym poziomie.

WSTĄP DO DOBROWOLNEJ ZASADNICZEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” - pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).

KULTURALNY POZNAŃ

Dnia 12.05 maja 2022 r. uczniowie z klas 3ap LO i 3bp o wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielem z historii, wybrali się na wycieczkę do Poznania.

Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość poznania historii Parku Cytadela oraz plenerowej instalacji M. Abakanowicz Nierozpoznani. Jednak głównym punktem wycieczki był udział warsztatach edukacyjnych w Muzeum Narodowym pt. Fałszerze dzieł sztuki. Dzięki zajęciom uczestnicy przypomnieli sobie pojęcia ze świata sztuki - oryginał, kopia, replika czy falsyfikat, ale przede wszystkim połączyli naukę i zabawę w przestrzeniach galerii.

ADRES
 
ul. Gimnazjalna 1
64-330 Opalenica
woj. Wielkopolskie
Poland
KONTAKT
 
 tel. 61 44 74 330