Aktualności
Slider

POMOC SCHRONISKU W PRZYBORÓWKU

W październiku i listopadzie wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę rzeczy, dzięki którym podopiecznym schroniska dla zwierząt w Przyborówku będzie łatwiej przetrwać zimę. W schronisku przebywa kilkadziesiąt psów, które dzięki zaangażowaniu prowadzącej schronisko pani Wandy, pracowników oraz wolontariuszy mogą bezpiecznie i z pełnymi brzuszkami czekać na swój wymarzony dom.

W szkole udało nam się zebrać całkiem sporo kocy, pościeli i ręczników, które zostały dostarczone do Przyborówka. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc i okazane serca oraz zachęcamy wszystkich do odwiedzin w schronisku i zabrania pieska chociaż na krótki spacer.

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WOJSKOWEGO CENTRUM REKRUTACJI
W NOWYM TOMYŚLU

W środę, 16 listopada uczniowie ostatnich klas ZS w Opalenicy wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu na czele z majorem Arturem Biskupem.  Celem wizyty było omówienie zasad rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.

Pan major w trakcie prelekcji przybliżył strukturę organizacyjną polskiej armii i trzy rodzaje czynnej służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową oraz dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Uczniowie uzyskali informacje na temat możliwości rozwoju, jakie niesie ze sobą przynależność do Wojska Polskiego oraz wymagań jakie stawiane są przed kandydatami. Prowadzący podał także  praktyczne wskazówki i wiadomości na temat naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

WYSTAWA BODY WORLDS – LEKCJA BIOLOGII

18 listopada 2022 r uczniowie kl. 3d LO uczestniczyli w niezwykłej lekcji biologii, zwiedzając naukową wystawę BODY WORLDS, na jednej z hal Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pod opieką p. Pawła Najdka – nauczyciela biologii i wychowawcy – Mirosławy Zimnej odbyli podróż pociągiem do Poznania, dowiadując się również ciekawych informacji historycznych na temat Poznańskich Krzyży.

Wspomniana wyżej wystawa jest najliczniej odwiedzaną na świecie, autorstwa prof. Gunthera von Hagensa. Ekspozycja opowiada o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. Inspiruje do życia z zachowaniem witalności i pełni sił.

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA SPEDYCYJNO-LOGISTYCZNA

W piątek, 18 listopada o godzinie 11, w Zespole Szkół w Opalenicy rozpoczęły się szkolne eliminacje do VII Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno - Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych tematyką transportu, logistyki i spedycji, a w szczególności kształcących się w zawodach technik spedytor, technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz magazynier - logistyk.

W naszej szkole w Olimpiadzie wzięło udział 38 uczniów z klas 2TL, 3TL 4TLP i 4TLG.

Trzymamy kciuki i życzymy zakwalifikowania do etapu okręgowego.

DZIEŃ TAŃCA W RYTMIE ZUMBY 

18 listopada celebrowaliśmy (obchodzony oficjalnie 21. tego miesiąca) Dzień Tańca. Młodzież z naszej szkoły, pod czujnym okiem anglistki, a zarazem instruktorki zumby – pani Romany Lorenz, świętowała właśnie w rytmie tego dynamicznego tańca.

Zaangażowanie i umiejętności taneczne uczniów zaskoczyły nawet panią instruktorkę. Bawili się naprawdę wybornie! Tym bardziej, że na zakończenie zabawy pani Roma wprowadziła wszystkich uczestników w świąteczny nastrój, proponując zumbę przy dźwiękach rytmicznego „All I want for Christmas is U”.

POLSKA SZKOŁA XXI WIEKU

W poniedziałek, 14 listopada 2022 r., przewodnicząca SU naszej szkoły, Julia Stefańska z kl. 3B LO, reprezentowała naszą szkołę w wojewódzkim spotkaniu konsultacyjnym, zorganizowanym przez Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i Nauki. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu; uczestniczyli w nim Wielkopolski Kurator Oświaty - pan Robert Gaweł i Wicekurator Oświaty - pan Zbigniew Talaga oraz Wojewoda Wielkopolski - pan Michał Zieliński. Celem spotkania było poznanie opinii uczniów na temat „Polskiej szkoły XXI wieku”, a wnioski z tego spotkania mają posłużyć do wypracowania rozwiązań. W ramach konsultacji odbyły się panele dyskusyjne na temat telefonów w szkole, hejtu i przemocy oraz zdrowia psychicznego w szkołach. Reprezentanci szkół z Wielkopolski mieli też okazję wyrazić swoją opinię na temat nowego przedmiotu: biznes i zarządzanie.

Spotkanie było bardzo inspirujące. Zostało poruszonych wiele zagadnień. Wyciągnęliśmy z niego wnioski i postaramy się wdrożyć postulaty w życie samorządu uczniowskiego i funkcjonowania całej naszej społeczności szkolnej. Julia Stefańska

OPALENICKA MUNDURÓWKA UCZCIŁA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

11 listopada 2022 roku w Opalenicy miały miejsce uroczystości związane ze 104. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchody odbyły się na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny przy zbiegu ulic Farnej, 3 Maja i Opalińskich.

Jak co roku, od trzynastu już lat, w Narodowym Święcie Niepodległości uczestniczyły klasy służb mundurowych: 1B, 2B, 3B i 4E oraz delegacje z klasy 1A i 1B z Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy.

INAUGURACJA MUNDURÓWKI

Kolejny rocznik mundurówki uroczyście rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy. Inauguracja odbyła się we wtorek, 8 listopada 2022 roku w hali OSiR.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Tomasz Szulc - Burmistrz Opalenicy, major Kamil Urbański, który reprezentował Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu, starszy kapitan Jakub Kłosowski reprezentujący Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu, aspirant sztabowy Łukasz Parniewicz - Komendant Komisariatu Policji w Opalenicy, aspirant sztabowy Adam Flens - Kierownik Posterunku Policji w Miedzichowie, sierżant policji Jakub Zandecki z KPP w Nowym Tomyślu - absolwent opalenickiej mundurówki, Wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Nowym Tomyślu - druh Jeremiasz Cichy, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych - Mateusz Skrobała, Główny Księgowy CUW - u w Opalenicy Dominika Ułasewicz oraz skarbnik Bernadeta Kaczała, która reprezentowała Radę Rodziców.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ZESPOLE SZKÓŁ W OPALENICY

Dnia 10. listopada uczniowie liceum, technikum oraz szkoły branżowej w Opalenicy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu 2022”. O godzinie 11.11 młodzież zgromadzona w holu szkoły odśpiewała hymn narodowy. Wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kontynuowane było na lekcjach wychowawczych.

Licealiści z klas 3b oraz 1d przygotowali także gazetkę okolicznościową przypominającą najważniejsze wydarzenia z historii Polski - naszą „drogę do niepodległości”.

OPALENICKIE ZADUSZKI W ASYŚCIE KLAS SŁUŻB MUNDUROWYCH

W środę, 2 listopada, na cmentarzu parafialnym tradycyjnie pod hasłem: „Poprzez pamięć trwa historia…” odbyły się Opalenickie Zaduszki. W asyście klas mundurowych przypomniano związane z naszym miastem wybitne osobowości, które spoczęły na tutejszym cmentarzu.

W tym roku wspominano sylwetkę Elżbiety Hancewicz - wieloletniej lekarki w Opalenicy, Mariana Neunerta - nauczyciela, wieloletniego kierownika szkoły w Opalenicy i Ludwika Adamczyka - lekarza, społecznika, obrońcy Warszawy.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Biblioteka, a odbyło się ono pod patronatem Burmistrza Opalenicy i Proboszcza parafii św. Mateusza.

Elżbieta Mortka

ZŁA PASSA W UNIHOKEJU WRESZCIE PRZEŁAMANA!!!

W czwartek, 27. października br., uczennice Zespołu Szkół w Opalenicy w składzie: Amelia Szewczak, Wiktoria Juskowiak, Martyna Kaniewska, Emilia Breś, Karolina Kluczyńska, Weronika Kokot, Weronika Galas, Dagmara Galas, Oliwia Grablewska i Amelia Jakubowska wybrały się do Nowego Tomyśla celem wzięcia udziału w rywalizacji w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w unihokeju dziewcząt. O najwyższe laury - wzorem poprzednich imprez - przyszło im konkurować z obiema szkołami z Nowego Tomyśla i jedną ze Zbąszynia. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”, mecze trwały 16 min. (dwie połowy po 8 minut).

PAŹDZIERNIKOWE ZMAGANIA W UNIHOKEJU

Ostatni tydzień października upłynął pod znakiem zawodów w szachach, unihokeju oraz tenisie stołowym. Reprezentanci Szkoły w tych dyscyplinach z różnym rezultatem kończyli udział w Mistrzostwach Powiatu.

Na zawody w unihokeju wybraliśmy się 26. października do Powiatowego Centrum Sportu w Nowym Tomyślu, aby rywalizować z rówieśnikami z Zespołu Szkół w Zbąszyniu, Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu i Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu. Turniej, jak zawsze, rozegrano systemem „każdy z każdym”, mecze trwały 20 min. (dwie połowy po 10 minut), a o występie w dalszym etapie rozgrywek mogła myśleć jedynie zwycięska drużyna.

DZIEŃ MASKOTKI 

W piątek, 28. października, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Maskotki. Uczniowie, którzy na lekcji pojawili się ze swoim pluszakiem, zwolnieni byli z odpowiedzi ustnych. Inicjatywa Samorządu cieszyła się dużym zainteresowaniem, a młodzież bardzo chętnie przynosiła swoje ulubione maskotki. Dzięki tej inicjatywie wszyscy z sentymentem mogliśmy zanurzyć się w swoje dzieciństwo i z rozrzewnieniem wspomnieć kraj lat dziecinnych.

"Punkt widzenia dziecka. Wszyscy go kiedyś znali, ale oddaliliśmy się od niego tak bardzo, że trudno nam znowu do niego powrócić."  Agatha Christie

ZS W OPALENICY PAMIĘTA 

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w tym roku do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.

Podobnie jak w ubiegłych latach organizatorzy projektu zachęcają szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Akcja odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!

W dniach 20 - 24 października przedstawiciele społeczności Zespołu Szkół w Opalenicy wzięli udział w akcji medialno – edukacyjnej zorganizowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Program I Polskiego Radia przypominającej o Polakach zamordowanych w okresie okupacji niemieckiej.

Celem wydarzenia było upamiętnienie bohaterstwa rodaków zamordowanych w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 roku i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i ziemi łódzkiej.

CODEWEEK

W dniach od 17.10.2022 r. do 21.10.2022 r. uczniowie klasy 1TI oraz 2TI wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania – CodeWeek, którego celem jest rozwiązywanie problemów poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających trud programowania.

Języki programowania nie różnią się od innych języków. Ale w tym przypadku młodzież nie uczy się wyrażania opinii czy komunikacji z innymi. Nauka języków programowania pozwala im opanować komunikację z technologią, która nas otacza – jest w naszych smartfonach, komputerach, pojazdach – dosłownie wszędzie!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI I TYDZIEŃ MEDIACJI 2022

W dniach 17-21 października 2022 r. w całej Polsce jest obchodzony Tydzień Mediacji. Z tej okazji oraz przypadającego w jego trakcie Międzynarodowego Dnia Mediacji tj. 20 października 2022 r. zapraszamy Was do obejrzenie krótkiego filmiku, którego celem jest promowanie idei mediacji i polubownego rozwiązywania konfliktów.

https://www.youtube.com/watch?v=Ol-mSxpW8x8

Jednocześnie informujemy, że w naszej szkole prowadzimy mediacje rówieśnicze.

Zapraszamy do kontaktu.
Szkolni mediatorzy : E. Adamczak, R. Albrecht , K. Strzelczyk

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - UCZNIOWIE W ROLI NAUCZYCIELI

W czwartek, 13 października, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wcielić się w rolę nauczyciela i przeprowadzić lekcję. Inicjatywa samorządu uczniowskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież prowadziła zajęcia z języków obcych, przedmiotów zawodowych, matematyki, wychowania fizycznego, historii i geografii. Forma prowadzonych lekcji była wcześniej ustalona z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. Uczniowie zaprezentowali różne formy pracy, przy użyciu różnorodnych środków metodycznych. Stanowiło to dla nich ogromne wyzwanie, ale dało dużo satysfakcji, a przy tym skłoniło do refleksji nad blaskami i cieniami zawodu nauczyciela; dla pozostałych zaś było niewątpliwym urozmaiceniem szkolnego życia.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli życzenia Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły.

HISTORYCZNY SUKCES W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

W środę, 12 października, w słoneczne, jesienne przedpołudnie reprezentacja Zespołu Szkół w Opalenicy wraz z opiekunem p. Andrzejem Dąbrowskim, wybrała się na poznańską Wolę, aby rywalizować w Finale Województwa Wielkopolskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Nasi chłopcy zapewnili sobie udział w imprezie po bezapelacyjnym zwycięstwie w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego, o których pisaliśmy dwa tygodnie wcześniej.

ADRES
 
ul. Gimnazjalna 1
64-330 Opalenica
woj. Wielkopolskie
Poland
KONTAKT
 
 tel. 61 44 74 330