Aktualności
Slider

BAŁKANY 2024

Zapraszamy wszystkich naszych uczniów do udziału w wycieczce szkolnej BAŁKANY 2024

WRZEŚNIOWE PRO MEMORIA W NASZEJ SZKOLE

W dniu 1 września 1939 roku rozpoczęła się jedna z najważniejszych i najtragiczniejszych wojen w historii ludzkości - druga wojna światowa. To wydarzenie, które na zawsze zmieniło bieg historii.

84 lata później obchodzimy Wrześniowe pro memoria, by nie zapomnieć. Aby uczcić też pamięć tych, którzy przeżyli, i tych, którzy zginęli podczas tej wojny, klasa 2a LO przygotowała w holu wystawę. W tym roku, w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów, wspominamy w szczególny sposób tych, którzy poświęcili swoje życie, podejmując próbę ratowania życia innych.

PIERWSZE MIEJSCE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ W „WYZWANIU HUMANUM”

„WYZWANIE HUMANUM” - wydarzenie organizowane przez Collegium Humanum - odbyło się 8 września 2023 r. w Wolsztynie. Zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych rywalizowały w nim ze sobą, podejmując różnorodne zadania i wyzwania, które wymagają szybkiego działania i strategicznego planowania.

Drużyny reprezentujące swoje szkoły rywalizowały w trzech konkurencjach:

  1. Gra miejska Humanum - to sześć punktów na mapie Wolsztyna - pięć wyzwań maturalnych i jedno dodatkowe, które odnosiło się do woli upamiętnienia przez studentów i wykładowców bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
  2. Turniej gry w FiFę.
  3. Turniej taneczny Just Dance.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół średnich z trzech powiatów: wolsztyńskiego, nowotomyskiego i grodziskiego. Wśród nich byli także zwycięzcy „Wyzwania” -  uczniowie różnych klas i typów szkół z ZS w Opalenicy, na którymi opiekę sprawował p. prof. K. Strzelczyk. Oto nazwiska uczniów tworzących zwycięską drużynę: Jan Lejwoda [4A], Aleksandra Waczyńska [4D], Julia Stefańska [4B], Dagobert Romanowski [2TL], Aleksandra Bogacz [2B], Aleksander Budzyn [3BS]. Serdecznie gratulujemy!!!

ZEBRANIA Z RODZICAMI

Szanowni Rodzice,
serdecznie zapraszam na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania z rodzicami. Rodziców uczniów klas pierwszych zapraszam 13.09.2023 r. (środa) o godzinie 17:00.

Rodziców uczniów klas starszych zapraszam 12.09.2023 r. (wtorek) o godzinie 17:30

Dyrektor Szkoły
Irena Nawrocka

PIERWSZY DZWONEK ...,
CZYLI ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W ZS W OPALENICY 

4 września 2023 r. po dwumiesięcznej przerwie w Zespole Szkół w Opalenicy, podobnie jak w innych placówkach oświatowych w Polsce, znów zadźwięczał dzwonek, sygnalizując rozpoczęcie nowego roku szkolnego – roku wyjątkowego dla Liceum Ogólnokształcącego w ZS w Opalenicy, gdyż szkoła obchodzi 30-lecie istnienia, co będzie wiązało się z licznymi działaniami, które podejmiemy, aby upamiętnić to wydarzenie. Pierwszy dzwonek zabrzmiał już o 7.30 dla pierwszoklasistów, dla uczniów pozostałych klas – o godz. 9.15.

OBCHODY 84. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ W ASYŚCIE OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI 

1 września 2023 roku w Opalenicy odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oprawę wojskową przygotowały, jak zawsze, klasy służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - klasa 2B, 3B i 4 B pod opieką Elżbiety Mortki.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Mateusza. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy udali się na plac Piłsudskiego. To tam, pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa poświęconym poległym i pomordowanym w powstaniu wielkopolskim oraz w czasie II wojny światowej, uczniowie klas służb mundurowych trzymali wartę, której uroczystej zmiany dokonała Kinga Rejman – dowódca klas służb mundurowych. Po zmianie warty Kinga złożyła meldunek Burmistrzowi. Na ręce uczniów mundurówki liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze. Wśród nich była delegacja z opalenickiego Zespołu Szkół. Uroczystość uświetniała także swoimi występami Opalenicka Orkiestra Dęta.

Elżbieta Mortka
Koordynator Klas Służb Mundurowych

EGZAMIN MATURALNY W TERMINIE POPRAWKOWYM

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym ze wszystkich przedmiotów jest przeprowadzany:

  • w części ustnej - 21 sierpnia 2023 r. (poniedziałek), zgodnie z harmonogramem ustalonym i podanym przez dyrektora szkoły,
  • w części pisemnej - 22 sierpnia 2023 r. (wtorek) o godzinie 9.00 w salach 114, 213, 212, 215

Zdający zobowiązani są do wstawienia się w szkole godzinę przed rozpoczęciem egzaminu.

TESTY SPRAWNOŚCIOWE DLA KANDYDATÓW DO KLAS DRUGICH I KLASY TRZECIEJ ODDZIAŁÓW MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Testy sprawnościowe dla kandydatów do klas drugich i klasy trzeciej oddziałów mistrzostwa sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy odbędą się dnia 23 sierpnia 2023 (środa) o godzinie 14:00 na boisku sportowym przy ulicy Parkowej 48 w Opalenicy – Stadion Główny.

Obecność na testach obowiązkowa.

W przypadku nieobecności wniosek o przyjęcie do szkoły pozostaje nierozpatrzony.

PROFESJONALNE DORADZTWO GWARANTEM SUKCESU W KARIERZE ZAWODOWEJ 

WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO I ODBIÓR ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI 
 
Informujemy, że zdający egzamin maturalny będą mieli dostęp do swoich wyników od dnia 07.07.2023 r. (udostępnienie wyników pomiędzy 08:30 a 10:00) po zalogowaniu w serwisie ZIU (https://wyniki.edu.pl/login) za pomocą otrzymanego od szkoły macierzystej loginu i hasła. Wszyscy zdający ponadto mają możliwość zalogowania do serwisu ZIU i dostępu do swoich wyników od dnia 07.07.2023 r. przy użyciu profilu zaufanego.
 
Odbiór świadectw dojrzałości 07.07.2023 (piątek) od godziny 12:00 do 14:00 w sali 108, a od 10.07.2023 r. w sekretariacie szkoły w godzinach 08:00 – 14:30.
 
Świadectwo dojrzałości należy odebrać osobiście z dokumentem tożsamości. Świadectwo może odebrać także inna osoba, posiadająca pisemne upoważnienie absolwenta szkoły.
 

EGZAMINY POPRAWKOWE
28 i 29 sierpnia 2023 r.

INFORMACJA DLA ZDAJĄCYCH EGZAMIN PISEMNY ELEKTRONICZNY W SESJI ZIMA 2023

W terminie pomiędzy 3 - 16 lipca na terenie szkoły zdający mają możliwość wglądu  do treści rozwiązywanych zadań egzaminacyjnych  i udzielonych odpowiedzi.  W trakcie przeglądania nie wolno fotografować, filmować, wykonywać zrzutu ekranu i zapisywać wyświetlanych treści.

Osoby, które są zainteresowanie taką możliwością   muszą wcześniej skontaktować się poprzez dziennik LIBRUS lub pod nr telefonu 669 450 246 z kierownikiem szkolenia praktycznego – p. Anną Baturą oraz umówić termin wglądu.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
W ZS W OPALENICY
 

Za chwilę po raz ostatni w tym roku szkolnym usłyszymy dźwięk szkolnego dzwonka(…) W tym dzwonku słychać wszystko, co wydarzyło się w szkolnych miesiącach(…) – tak 23 czerwca 2023 r. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Zespołu Szkół w Opalenicy rozpoczęła swoje przemówienie Dyrektor ZS w Opalenicy Pani Irena Nawrocka. W przemówieniu wspominała miniony rok szkolny oraz dziękowała uczniom trzecich klas szkoły branżowej, którzy tego dnia, z rąk wychowawców – Pani Agaty Skrzypczak (kl. 3ABS) i Pani Małgorzaty Kurek (3BBS) – odebrali świadectwa ukończenia „branżówki”. Oczywiście słowa podziękowań skierowała Pani Dyrektor także do wszystkich nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz pracodawców, którzy brali czynny udział w procesie kształcenia absolwentów szkoły branżowej. Słowa podziękowania i życzenia przekazał też całej szkolnej społeczności Burmistrz Opalenicy – Pan Tomasz Szulc.

Najlepsza absolwentka Branżowej Szkoły I Stopnia – Dominika Dybionka z kl. 3A BS, otrzymała nagrodę z rąk Pani Dyrektor i Pana Burmistrza, a następnie Pan Jan Adamczewski – Prezes Opalenickiej Izby Gospodarczej również uhonorował uczennicę w ten sposób.

JULIA BOROWCZYK BRĄZOWĄ MEDALISTKĄ MISTRZOSTW POLSKI W BOKSIE

Sensacyjne wieści napłynęły do naszej szkoły na początku tygodnia – uczennica klasy 3A liceum ogólnokształcącego – Julia Borowczyk - na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów w Boksie, odbywających się w Sokółce, wywalczyła brązowy medal!!!

Julia trenuje pod okiem trenera boksu - również absolwenta naszej szkoły – Bartosza Zwierzchowskiego. Pierwszy start w zawodach zaliczyła dopiero 8 miesięcy temu. Ćwiczy codziennie, nierzadko jeszcze zanim zacznie lekcje w szkole. Z racji tego, że nie mieszka w Opalenicy, lecz w pobliskim Niegolewie, na treningi i do szkoły dojeżdża rowerem. Boksem zainteresowała się przez przypadek – wzięła udział w konkursie, w której główną wygraną był darmowy trening w opalenickim klubie bokserskim. Poszła na niego i tak już ta przygoda trwa ponad 2,5 roku.

LETNIE WARSZTATY LOGISTYCZNE

W piątek, 2 czerwca, uczniowie kl. 4TLP brali udział w I Letnich Warsztatach Logistycznych, które zorganizowało Koło Naukowe Logistyka. Młodzież miała okazję odwiedzić i poznać Wydział Inżynierii Zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Głównym elementem wydarzenia był udział w warsztatach przygotowanych i prowadzonych przez studentów. Uczniowie naszej szkoły brali udział w następujących zajęciach:
Jak zbudować zespół?
Zarządzanie kosztami zapasów w logistyce: od teorii do praktyki
Organizacja imprez masowych.
Uczestnictwo w wydarzeniu umożliwiło utrwalenie i poszerzenie wiedzy z zakresu logistyki oraz zapoznanie się z ofertą kształcenia na kierunku “Logistyka”.

ROWEREM DO WOŹNIK…

Uczniowie klasy 2 TI z opalenickiego Zespołu Szkół pod opieką wychowawcy Anny Batury oraz ks. Mateusza Frąckowiaka i pana Michała Kałka mieli okazję skorzystać z pięknej wiosennej pogody i wziąć udział w wycieczce rowerowej do Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Woźnikach. W drodze do celu uczestnicy wycieczki podziwiali urokliwe krajobrazy podmiejskich okolic Opalenicy oraz zaznali przyjemności z jazdy na rowerze. Po dotarciu na miejsce, uczniowie zwiedzili kościół oraz podziemia klasztorne, które pełne są bogatej historii. Oprowadzającym grupą przewodnikiem był ojciec Grzegorz Matlak. Uczestnicy wyprawy mieli okazję dowiedzieć się nie tylko o historii i zabytkach klasztoru, ale także o jego funkcjonowaniu obecnie. Częścią wycieczki była również wizyta na przyklasztornym cmentarzu. Odwiedzając to miejsce uczniowie mogli poczuć duchowość oraz łączność z przeszłością. W sumie, rowerzyści pokonali przeszło 25 kilometrów, co pozwoliło spędzić aktywnie czas z przyjaciółmi w otoczeniu przyrody.

WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ…

W słoneczne, czwartkowe przedpołudnie klasa 3B BS wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Kurek wybrała się na lody rzemieślnicze z okazji Dnia Dziecka. A skoro o nim mowa - inicjatorem tego międzynarodowego święta jest organizacja zwana International Union for Protection of Chidhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 roku przez zgromadzenie ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Lody z 3B BS były okazją do przywołania wspomnień ze wspólnie spędzonych chwil w szkole i porozmawianiu o planach na przyszłość. Czy małe, czy duże – wszystkie dzieci nasze są…

OPALENICKA MUNDURÓWKA ZAANGAŻOWANA W DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE 

W dniach 3-5 czerwca 2023 roku w Sielinku w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego odbyły się IV Krajowe Dni Pola zorganizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

„Krajowe Dni Pola” to największe wydarzenie rolnicze w Polsce, które co roku przyciąga dziesiątki tysięcy odwiedzających. Wydarzenie o tak szerokim zasięgu stało się znakomitą okazją do przeprowadzenia działań z zakresu profilaktycznej pracy Policji. W trakcie trwania imprezy Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu wystawiła stoisko promocyjne z elementami profilaktyki skierowanymi zarówno do dzieci i młodzieży, jak również do osób dorosłych. Uczniowie opalenickiej mundurówki zaangażowali się w działania profilaktyczne Komendy. Młodzież pod okiem funkcjonariuszy Policji oraz  koordynatora klas służb mundurowych w Opalenicy Elżbiety Mortki i nauczycielki Oli Guderian - Lossy  przeprowadzała konkursy dla dzieci i młodzieży, prezentowała stoisko, uczyła pierwszej pomocy i wręczała uczestnikom wydarzeń materiały promocyjne i profilaktyczne.

Za okazaną pomoc i zaangażowanie w działania profilaktyczne Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu uczniowie opalenickiej mundurówki otrzymali oficjalne podziękowania  od komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu -  inspektora Mirosława Gogołka.

                                                                            Koordynator Klas Służb Mundurowych
Elżbieta Mortka

WYNIKI PRÓB SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ

Wyniki prób sprawności fizycznej do oddziału mistrzostwa sportowego umieszczone będą w budynku szkoły w gablocie obok sekretariatu dnia 16 czerwca od godziny 9:00.

LATEM SŁOŃCE JEST DZIECKIEM, KTÓRE UPARCIE ODMAWIA PÓJŚCIA SPAĆ (JOHN GREEN)

W dniach 2-4 czerwca 2023 roku na sportowo i wesoło uczniowie klasy 1B, 1D Liceum Ogólnokształcącego, 1TL Technikum Logistycznego oraz 2A Branżowej Szkoły I Stopnia spędzili czas w Łężeczkach. Był basen, siłownia, piłka nożna i spacer dookoła pięknego Jeziora Chrzypskiego. Najwięcej jednak emocji wzbudziły nocne tańce, śpiewy i opowieści, dzięki którym uczestnicy wycieczki uparcie odmawiali pójścia spać.

ADRES
 
ul. Gimnazjalna 1
64-330 Opalenica
woj. Wielkopolskie
Poland
KONTAKT
 
 tel. 61 44 74 330