OPALENICKI ZESPÓŁ SZKÓŁ KSIĄŻKĄ STOI

Zakończył się rok 2016, a więc rozpoczął się czas różnego rodzaju podsumowań. Taka sytuacja ma miejsce w opalenickim Zespole Szkół, gdzie finalizowana jest realizacja rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego cel to wspieranie instytucji edukacyjnych w działaniach na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz propagowania kultury słowa.

 

Dzięki pozyskanym funduszom szkolny księgozbiór wzbogacił się o ponad 700 pozycji, wśród których znalazły się lektury, książki popularnonaukowe, beletrystyka, a także audiobooki.  Wzbogacenie księgozbioru o konkretne woluminy uwzględniało potrzeby młodzieży,  w tym uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców. Książki zakupiono za 15 000, z czego 12 000 zostało pozyskanych ze wspomnianego programu, a pozostałą kwotę stanowił wkład własny szkoły. Inicjatorem włączenia opalenickiego Zespołu Szkół do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była Maria Krysztofińska ? pracownik biblioteki, którą wspomagali: wicedyrektor Sabina Śmierzchalska, Anna Czerwiec, Małgorzata Poznańska oraz wychowawcy wszystkich klas.

 

W ramach realizacji programu wdrożony został projekt interdyscyplinarny ?Kto czyta, ten wie?, w obrębie którego młodzież wraz z wychowawcami realizowała kolejne przedsięwzięcia, korzystając ze szkolnej biblioteki. Wśród działań na szczególną uwagę zasługuje kalendarz na nowy rok z propozycjami weekendowych wycieczek przygotowany przez klasy logistyczne, prezentacje multimedialne poświęcone tradycjom i obyczajom bożonarodzeniowym, a także popularyzacja poglądów na temat wartości wynikających z czytania książek.

Ważnym punktem realizacji programu były również działania związane ze 150 rocznicą Chrztu Polski. Pracownik naukowy, mediewistka z Wydziału Historycznego UAM dr Magdalena Binaś ? Szkopek wygłosiła wykład ?Chrzest Polski ? rzeczywistość i mity?, który rozszerzył wiedzę młodzieży pozyskaną na lekcjach historii. Powstała również gazetka okolicznościowa, upamiętniająca to kluczowe w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej wydarzenie.

Grupa uczniów Zespołu Szkół wzięła też udział w konkursie ?Moja ulubiona książka ? projekt okładki?, który wymagał od uczestników kreatywności oraz wyobraźni. Z kolei w listopadzie został przeprowadzony Szkolny Konkurs Recytatorski o Tematyce Patriotycznej związany z obchodami Święta Niepodległości. Młodzież ze wszystkich klas Liceum, Technikum oraz Gimnazjum prezentowała wybrane teksty poetyckie i prozatorskie. W jury poza nauczycielami Zespołu Szkół znalazł się pracownik biblioteki miejskiej Karol Piotrzkiewicz. Konkurs opracowały i przeprowadziły polonistki Anna Czerwiec i Izabela Trzeciak. Najbardziej uzdolnieni recytatorzy ze wszystkich typów szkół otrzymali nagrody ? oczywiście książkowe.

W czasie realizacji programu zainicjowano również akcję ?Bookcrossing w szkole?, która polega na wymianie książek między członkami szkolnej społeczności. W wyznaczonych miejscach pojawiły się pojemniki, do których każdy może włożyć książkę już niepotrzebną i jednocześnie wziąć pozycję, którą jest zainteresowany.

Szczególnie istotne okazało się ponadto rozwijanie współpracy z biblioteką miejską oraz biblioteką wydziałową Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. W ramach współpracy zorganizowane zostały spotkania autorskie, młodzież wzięła udział w Narodowym Czytaniu ?Lalki? B. Prusa oraz ?Quo vadis? H. Sienkiewicza, a uczniowie zainteresowani filmem cyklicznie uczestniczą w spotkaniach Klubu Filmowego. Dzięki dostępowi do pozaszkolnych księgozbiorów powstał scenariusz spektaklu zaprezentowanego w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej, a młodzież z klas akademickich przygotowała autorskie projekty badawcze, które zostały wygłoszone na otwartej sesji popularnonaukowej.

Z kolei młodzież z klas akademickich i psychologiczno ? pedagogicznych wraz ze szkolną pedagog Romaną Albrecht bierze udział w programie ?PoczytajMy?, w obrębie którego uczennice liceum czytają bajki dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Opalenicy.

Dzięki realizacji programu, a przede wszystkim dzięki zakupowi atrakcyjnych dla młodzieży książek, uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy coraz chętniej odwiedzają szkolną bibliotekę. Należy mieć nadzieję, że ten trend utrzyma się w kolejnych latach już po zakończeniu przedsięwzięć projektowych.

Tekst: Izabela Trzeciak

Zdjęcia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk