ŚLADAMI LICZYRZEPY

W dniach 18-21 czerwca 2016 roku grupa młodzieży uczęszczająca do opalenickiego Technikum, Liceum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej wzięła udział w projekcie studyjnym o tajemniczej nazwie ?Śladami Liczyrzepy?. Towarzyszyli im opiekunowie prof. Danuta Szaroszyk-Socha, prof. Natalia Walaszczyk oraz prof. Mariusz Stachowski

Realizacja projektu została rozpoczęta już 45 minut po północy, dnia 18 czerwca. To wówczas młodzież zgromadziła się przy Zespole Szkół i autobusem udała się w kierunku Dworca Głównego w Poznaniu. Tam też wyruszyła w długą podróż Polskimi Liniami Kolejowymi aż do Kudowej Zdroju. I tutaj rozpoczęła się właściwa realizacja projektu. Prosto z dworca kolejowego busami młodzi podróżnicy udali się do tajemniczej Kaplicy Czaszek w Czermnej. W samej kaplicy siostra zakonna opowiedziała historię powstania tego miejsca oraz zaprezentowała z bliska kilka charakterystycznych czaszek (księdza założyciela kaplicy, Mongoła, Tatara, osoby po przebytej chorobie wenerycznej i inne). Okazuje się, że zostało tam zgromadzonych około 30 tysięcy czaszek i ludzkich kości, ofiar wojen i epidemii chorób zakaźnych. Prosto z tego uświęconego miejsca przypominającego o przemijaniu, wycieczka udała się do Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie zwiedziła Błędne Skały ? labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości; wiele z tych skał ma własne nazwy, np.: ?Skalne Siodło?, ?Kurza Stopka?, ?Labirynt?, ?Tunel?, ?Wielka Sala?. Po obejrzeniu tak fantastycznych tworów natury, grupa udała się do miejsca noclegowego w miejscowości Karłów. Rozlokowanie i obiad zajęły około półtorej godziny. Resztę dnia zaplanowano na zwiedzanie miejscowości, spacery w okolicznych lasach oraz delektowanie się pięknem natury. Późnym wieczorem udało się zaobserwować sarny oraz rodzinę dzików.

Kolejny dzień rozpoczął się bardzo wcześnie, już o godzinie 6.45 nastąpił wyjazd w kierunku Kletna. Celem była powstała przeszło 28 milionów lat temu Jaskinia Niedźwiedzia, najdłuższa z jaskiń sudeckich i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Młodzież przeszła udostępnioną dla turystów trasą z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową  jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Po zakończeniu zwiedzania grupa w szybkim tempie przemieściła się do Kłodzka, gdzie czekał kolejny punkt programu ? Twierdza Kłodzko.

Twierdza okazała się potężną i piękną budowlą powstałą w XVII i XVIII wieku.  Pani przewodnik, ubrana w strój z epoki, oprowadziła grupę po najważniejszych miejscach całej fortyfikacji. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać można było panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką, będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Następnie donjon ? ostateczny punkt obrony twierdzy, koszary artylerzystów cesarskich i opowieść o warunkach życia cesarskiego żołdaka. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza mieli również okazję przejść się podziemiami zwanymi popularnie labiryntami. Po zakończeniu zwiedzania twierdzy przyszedł czas na krótki spacer po samym mieście i podziwianie jego urokliwych uliczek.

Niestety tego dnia pogoda starała się za wszelką cenę utrudnić młodzieży zwiedzanie. Szybki powrót do miejsca zamieszkania uchronił wszystkich przed zmoknięciem (rozszalała się wichura z opadami deszczu i gradu). Deszcz padał całą noc.

Poranek następnego dnia okazał się mniej ponury, niestety z nieba siąpił delikatny deszcz. Ten dzień przeznaczony był na Skały Adrszpaskie ? Skalne Miasto. Grupa chętna nowych niezapomnianych wrażeń nie zwracała uwagi na pogodę. Po około godzinnej podróży rozpoczęło się zwiedzanie masywu powstałego poprzez wietrzenie skał, wymodelowanego w fantazyjne kształty przez wodę, mróz i wiatr. Młodzież zobaczyła m. in. twory skalne o nazwach Głowa cukru, Kochankowie, Starosta i Starościna, Ząb itd. W strumieniach deszczu przepłynęła również statkiem o wdzięcznej nazwie Tytanic 2 jeziorko skalne (Tytanic 1 zatonął, a na trasie rejsu znajdowały się jego szczątki i wystająca z wody ręka samego Leonardo Dicaprio ;-) ).

Po Skałach Adrszpaskich przyszedł czas na krótkie zwiedzanie Parku Zdrojowego w Kudowej Zdroju, a następnie powrót do Karłowa i suszenie przemoczonej odzieży oraz zajęcia integracyjne w grupach.

Ostatniego dnia projektu poranek minął pod znakiem przygotowań do wyjazdu, trwało pakowanie, porządki, poszukiwanie zaginionych ubrań ;-). Tuż po śniadaniu nastąpił wyjazd w trasę powrotną. Zaskoczeniem dla młodzieży była dodatkowa, nieplanowana wcześniej atrakcja ? Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie. Tutaj młodzież miała okazję zwiedzić jedną z 4 w Europie kopalń węgla kamiennego udostępnionych dla zwiedzających. Trasa prowadziła na długości około 1000 m oraz 45 m w głąb ziemi. Przez cały czas grupie towarzyszył Skarbnik Kopalni, robiąc psoty i strasząc młodzież. Po zapoznaniu się z metodami wydobywania węgla grupa ruszyła w kierunku powrotnym do Opalenicy ? oczywiście trwało to kilka godzin. Wszyscy szczęśliwie dotarli do domu po godzinie 23 w nocy.

 

Mariusz Stachowski

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk